3 trendi, mis meie sülearvuteid kohe-kohe muudavad

Foto: Lenovo

Ehkki sülearvutite osas pole viimasel ajal väga palju uudiseid põhjapanevatest tehnoloogilistest muutustest, toimub selles valdkonnas siiski pidev areng. Osa lahendusi kaovad, tehes ruumi uutele ja vajalikele. Kuna algamas on sügishooaeg ja koos sellega uute kooli- ning hiljem ka jõuluarvutite saabumine, siis ongi paras aeg kokku võtta mõned uued trendid, mis sülearvuteid juba lähemal ajal tabavad.

USB-C ja juhtmevaba laadimine

Sülearvutiga tuleb alati kaasa tassida toiteadapterit, sest üsna kindlalt pole sul võimalik kuhugi restorani, kohvikusse, lennujaama ootesaali või isegi sõbra juurde sattudes leida sealt oma masinale sobiva otsikuga laadijat. Arvutitootjad kasutavad kõikvõimalikke erinevaid otsikuid ja need pole omavahel ühilduvad. Samas on mobiilimaailmas standardid juba juurdunud: pea kõik kasutavad USB-C pistikuid ja kui vaja mobiili laadida, siis üsna kindlalt leidub igal pool mõni sobiv adapter.

Sama trend on alanud ka sülearvutitega. Laadimisotsikuks piisab USB-Cst, kuid võrreldes mobiiliadapteritega läheb vaja võimsamat toiteallikat. Lisaks on sama USB-C pesa kaudu võimalik sülearvutiga ühendada ka muid seadmeid: väliseid kõvakettaid, lisamonitori jne. Peale toite kõlbab USB-C väga hästi andmete liigutamiseks.

Sellised sülearvutid on juba müügil ka ja nende hulk kasvab: Macbook Pro, Dell XPS 13, HP Envy 13 jt.

USB-C laadimine tuleb kindlasti võimsalt kõikidesse uutesse arvutitesse uue USB4 standardi saabumisega, sest see lubab kuni 100 W laadimist. Sellise võimsusega saab USB pesast arvuti täis juba päris kähku.

“Kandilisem” 3:2 kuvasuhe

Kuigi monitoride ja teleritega või isegi nutitelefonidega on viimasel ajal populaarseks muutunud võimalikult laia (või telefonidel püstipidi pikema) ekraani trend, hakkavad sülearvutid liikuma tagasi sellesse aega, kui ekraan oli kandilisem. Kuna sülearvutite laius on tihti määratud klaviatuuri suurusega ja seda ei saa väga palju rohkem vähendada, siis ekraani suurendamiseks on ainus võimalus kasvada kõrgustesse ehk teha laiekraani asemel kõrgem, kandilisema formaadiga ekraanipaneel.

Foto: Acer

Aina rohkem on hakanud ilmuma kuvasuhtega 3:2 arvuteid, kuhu mahub rohkem sisu. Laiformaadis filmide vaatamisel jääb küll üla- ja alaserva kasutu must riba, kuid eks mobiilsete töömasinatega tehakse rohkem siiski tööd, kui vaadatakse filme. 16:9 on filmivaatamiseks hea, kuid ka Macbookid on juba pikemat aega hoidnud ekraanisuhte 16:10 peal ning teisedki liiguvad selles suunas.

Kuvasuhe 3:2 pole tegelikult midagi uut, see on vana tuttav 35 mm filmikaamera formaat. Pikslites tähendab see näiteks resolutsioone 2160×1440 või 2560×1700. Sellise ekraaniga on juba näiteks Acer Swift 3, Huawei MateBook 13, Microsoft Surface jt.

5G ja WiFi 6

Uued kiiremad ühendused on asjade loomulik areng. 5G-d meil küll veel operaatorite poolt pakutava teenusena pole, aga maailmas on see aina levinum ja tulevikukindlad sülearvutid on varsti varustatud 5G modemiga.

Maailma esimest sisseehitatud 5G-ga sülearvutit Lenovo Yoga 5G tutvustati aasta alguses CES-il.

Foto: Lenovo

WiFi maailmas on juba jõutud kuuenda põlvkonnani ning laiem valik ruutereid toetab ka seda ülikiiret standardit. Muidugi peavad sülearvutid samuti selle trendiga kaasas käima. WiFi 6 ehk 802.11ax on standardi 802.11ac edasiarendus, mis tagab juhtmevaba andmesideühenduse kuni 9,6 Gbit/s ning samasse võrku saab ühendada neli korda rohkem seadmeid.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.