5 võimalust, kuidas oma sülearvuti kiiremaks saada

Kui sülearvuti on liiga aeglaseks jäänud, siis on mõned nipid, mis võiksid aidata selle kiiremaks teha. Kui need ka ei aita, siis võib olla aeg oma riistvara uuendamiseks.

1. Vaata üle energiasäästu seaded

Kui oled arvutiga peaaegu kogu aeg vooluvõrgus, siis ei pea kasutama energiasäästurežiimi, mis mõeldud tegelikult arvuti aku säästmiseks. Toidet kasutades võib julgelt jõudluse-säästu skaalal liigutada markeri jõudluse suunas. Windows 10 puhul leiab selle sätte paremalt alt akuikooni tagant seadetest.

Ingliskeelsetes sätetes on see “High Performance“.

2. Lülita välja otsingu indekseerimine

Windowsil on kombeks taustal pidevalt arvutis toimuvaid muudatusi indekseerida, et kui kasutaja midagi otsib, saaks talle tulemuse kiiremini kuvada. Kui sind otsingukiirus niiväga ei huvita või kasutad seda harva, siis lülita see välja. Otsingule kulub küll kauem aega, aga igapäevaselt on masin kiirem.

Seadetest sisesta otsingusse “Search” või “Otsing” ja avaneb menüü, kust saad oma otsingu indekseerimist seadistada.

Lisa kohandatud otsingu seadetesse kõik need kohad, kust vaja otsida ja välista need, mida pole vaja vaadata. See kiirendab indekseerimist ja vähendab arvuti koormust taustal töötades.

3. Puhasta arvuti asjatutest taustaprogrammidest

Kui arvuti käivitub, siis käivitatakse ka hulk programme, millest paljud ei ole hädavajalikud, kuid need istuvad mälus ja tarvitavad pidevalt arvuti ressursse. Kui selliseid programme koguneb palju, siis kulutavad need juba üsna palju arvuti protsessori- ja mäluressursist.

Vajuta korraga Ctrl + Alt + Del, siis vali “Task Manager” (Tegumihaldur), alajaotus “Startup” (Käivitus) ning leia rakenduste nimekiri, kus kirjas kõik programmid, mis arvutit sisse lülitades alati käivitatakse.

Seal võib olla mitmesuguseid uuendusprogramme (Updater) ja rakendusi, mida tegelikult eriti vaja pole (näiteks mittekasutatavate seadmete või tarkvara käivitusprogrammid jne). Mõnesid programme siiski läheb vaja, kuid Windowsi eluks vajalikke Microsofti rakendusi selles nimekirjas ei kuvata. Tabeli veerus “Impact” (käivituse mõju) on näha, kui palju see tarkvara mõjutab arvuti jõudlust. Kui mõju on kõrge, siis võiks mõelda, kas seda ikka on vaja või saab niisama hakkama. Enne tasub guugeldada, kui menüüs on mõni tundmatu rakendus ja pole kindel, mida see täpsemalt teeb.

4. Kustuta mittevajalikud failid

Windowsil endal on olemas sisseehitatud tööriist mittevajalike failide kustutamiseks – otsi seadetest “Storage Space“.

Võimalus on puhastada arvutist kümneid gigabaite. Kui kõvaketas on täitumise äärel, siis aitab ruumi juurdevõitmine oluliselt kiirendada Windowsi tööd.

5. Kasuta Windowsi enda või mõne tarkvaratootja hooldusprogrammi

Windowsil on olemas oma hooldusprogramm, mis aitab sülearvutit kiirendada ja ebavajalikke asju kustutada.

Tipi seadetes otsingusse “Maintenance” (Hooldus) ja avaneb Turbe- ja hooldussätete leht, kust saab panna arvuti automaatselt kontrollima end nii viiruste, pahavara kui hooldust vajavate tegevuste suhtes.

Kui automaatne hooldus pole sisse lülitatud, siis lülita see sisse. Mõnikord juhtub, et Windows ei leia vaba aega taustal hoolduse tegemiseks, kui oled kogu aeg arvutis. Kui lülitad arvuti ööseks välja, millal on tavaliselt vaikimisi hooldusaeg, siis võivad hooldustööd kuhjuda ja arvuti ei leia nende jaoks piisavalt vaba aega. Siis tee seda ise kohe käsitsi sealtsamast menüüst (Käivita hooldus) ja vaata, kas mõjub. Kui tead, et mingil ajal on arvuti sees, aga sa ei kasuta seda, siis Hoolduse seadetest saad määrata igapäevase kellaaja, millal hooldus käivitub. Kui käid näiteks kindlatel aegadel lõunal, võid panna lõunase aja hoolduseks.

Teine võimalus on hankida mõni vastav tarkvara, näiteks CCleaner, mis puhastab arvutit ise ja võib taustal töötades kõik vajalikud hooldustööd ära teha. Sealhulgas puhastab CCleaner ka veebilehitsejatesse kogunenud kasutud failid ja käib üle registrifailid, mida ise tavakasutaja teha ei oska.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.