Sülearvutid

Kuidas teha nii, et sülearvuti aku peaks kauem vastu?

Foto: Ryo Igarashi (Flickr)

Rubriiki toetab


Arvuti osta targalt –
Arvutitargalt!

Põhimõtteliselt kõigi sülearvutitega on üks fundamentaalne probleem: poes sildi peal lubatakse aku kestvust näiteks 6 tundi, kuid reaalsuses õnnestub sülearvutil vastu pidada hoopis 4 tundi.

Lisaks sellele on vanematel sülearvutitel akud juba vanad ja väsinud. Kuidas teha nii, et aku kestaks nii kaua kui lubatud või kuidas vana sülearvuti akust veidi enamat välja pigistada?

Eredus

Kõige lihtsam ning tuntum lahendus sülearvuti aku säästmiseks on ekraani ereduse sätete muutmine. Ekraan on süleri juures üks põhilisi energiatarbija. Mida eredam on ekraan, seda kiiremini saab aku tühjaks. Seega kui soovid, et aku peaks kauem vastu, siis tõmba ekraani eredust sätetest natuke allapoole. Algul võib see küll tunduda ebamugav, kuid silmad harjuvad uue eredusega üllatavalt kiiresti.

Ereduse sättimiseks vajalik koht märgitud punasega, kuid tihtipeale saab seda teha ka süleri klaviatuurilt. Foto: kuvatõmmis

Siiski näiteks väljas päikesevalguse käes aega veetes ei pruugi olla võimalik eredust muuta, kuna siis ei näe ekraanilt midagi. Sellisel juhul tuleb rakendada teisi meetmeid.

Kõlarid

Teine variant, kuidas veidi akut säästa, on arvuti kõlarite vaikseks sättimine või täielikult välja lülitamine. Loomulikult teatud olukordades, kus heli on kindlasti vaja, ei pruugi see olla võimalik. 

Oluline on siiski märkida, et sülearvuti kõlarid ei ole just suurim voolutarbija, seega võib helitugevuse muutmisest tulenev energiasääst olla üsna minimaalne.

Sisseehitatud akusäästja

Tänapäeval on juba enamikel sülearvutitel sisseehitatud tarkvara, mis on mõeldud aku säästmiseks. See on lisaks ekraanile üks efektiivsemaid, kuna kontrollib paljusid erinevad aspekte arvuti energiakasutusest. Näiteks seda, kui kaua ekraan on sisse lülitatud, kui sa seda ei kasuta, või kui palju voolu suunatakse arvuti protsessorile.

Energiasäästja Windows 10 peal. Foto: kuvatõmmis

Erinevatel arvutitel on sellised sätted erinevad. Näiteks Windows 10 peal on võimalik lihtsalt sisse lülitada energiasäästurežiim, kuid variant on ka täitsa iseseisvalt kokku panna energiaprofiil, kui soovid mingeid kindlaid asju siiski maksimaalselt kasutada. Sarnane lahendus on olemas ka Macile.

Ebavajalikud ühendused

Veel üks variant, kuidas veidi akut säästa, on ebavajalike ühenduste väljalülitamine. Näiteks Bluetoothi juhul, kui ei ole kasutuses mõni Bluetoothi hiir. See aitab vältida olukorda, kus sülearvuti niigi väärtuslik akuenergia kulub asjadele, mis reaalselt kasutuses ei ole.

Uus aku

See ei ole lahenduseks juhul, kui tegu on uue süleriga. Kui aga masin on juba aastaid vana, siis võib parimaks lahenduseks olla aku välja vahetamine. Mõnikord on sülearvutitel akud juba lihtsalt nii vanad ja väsinud, et ei päästa enam ükski nipp peale uue aku. Vanemate sülerite puhul on tihtipeale ka võimalik aku lihtsa vaevaga arvuti küljest lahti võtta ja välja vahetada.

Samas modernsemad sülearvutid tulevad tihtipeale kinni liimitud akudega, millele on väga keeruline ligi pääseda. Sellisel juhul ei ole antud nipp eriti kasulik.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.