Sülearvutid

Windows 10 hakkab varsti hoiatama, millal sülearvuti SSD võib katki minna

Rubriiki toetab

Nädal tagasi avalikustas Microsoft Windowsi järgmise uuenduse eelvaateversiooni Windows 10 Insider Preview Build 20226, mis muuhulgas pakub sülearvuti kasutajatele üht väga vajalikku omadust – varajast hoiatamist, kui arvuti SSD ehk välkmäluseade hakkab katki minema.

Ootamatult katki minev SSD tähendab tavaliselt probleeme ja andmete kaotamist, aga kui sellest ohust saab varakult teada, jõuab kasutaja veel varukoopiaid värskendada ja salvestusseadme välja vahetada.

Windowsisse peagi saabuv sisseehitatud funktsioon kontrollib taustal SSD-de korrasolekut ja annab vigadest kasutajale kohe teada. Kui ekraanile tuleb vastav hoiatus, siis peab tegutsema kohe – vaatama üle oma varukoopiate tegemise seaded või kui varukoopiat polegi tehtud, siis selle kiiresti ära tegema.

Samuti tähendab see hoiatus, et sülearvuti SSD tuleks kiiremas korras välja vahetada, isegi kui andmed sellel on veel alles. Hoiatus annab teada, et SSD tervis pole enam päris korras ja see võib tõsisemalt katki minna juba lähemal ajal.

Kui minna uuendatud Windowsis (Build 20226) seadetesse ja vaadata lähemalt salvestusseadme olekut (menüüst Settings -> System -> Storage -> Manage disks and volumes -> Properties), leiab natuke rohkem infot. Näidatakse, kui palju on hinnanguliselt veel alles jäänud salvestusseadme eluiga protsentides, samuti saadaolevat vigadeta mäluruumi protsentides ning muid lisaparameetreid, näiteks SSD temperatuuri.

Tavakasutaja peab seda võimalust Windowsis veel ootama, kuni arendajatele mõeldud prooviversioonist saab kõigi arvutitesse jõudev Windows 10 uuendus, aga veel enne seda võivad kõik oma masina SSD tervist kontrollida mõnede programmidega:

Crystal Disk Info – lisaks kõvaketaste ja SSD-de testile võib tarkvara ka taustal töötades salvestusmeedia tervisel pidevalt silma peal hoida.

Hard Disk Sentinel – lisaks kontrollimisele oskab see ka soovitada, kuidas parandada SSD vigu ning vajadusel kontrollib taustal pidevalt SSD olekut.

SSD Life – isegi kui kõik on korras, annab see tarkvara hinnangu, kui kaua võiks SSD veel vastu pidada. Tulemust kohendatakse vastavalt sinu igapäevasele arvutikasutusele.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.