Arstid ei vaevunud tegema riigi tehtud küberhügieeni testi, kuigi inimeste terviseandmed on ripakil

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
"Minu hinnangul on tegemist huvitava ja kasuliku testiga, millest ka enda jaoks mitu teadmist kõrvale panin," sõnas Karmen Joller.Foto: Konstantin Sednev/PM/Scanpix

Eelmine aasta tabasid Eesti perearstikeskuseid mitmed lunavararünnakud, mis ärgitas riiki tegema perearstidele digialase taseme tõstmiseks testi. Nüüd selgub, et küberhügieeni testi on tegelikult lõpuni teinud vaid kuni 4,5% perearstidest. Testi on tegema hakanud 6,7% kõigist perearstidest.

Riigi infosüsteemi amet (RIA) kirjutas 2019. aasta aastaraamatus, et suureks probleemiks on küberintsidendid tervishoiuvaldkonnas ja terviseandmete lekked. RIA teeb tööd selle nimel, et tervishoiuvaldkond suudaks informatsiooniga turvalisemalt ümber käia.

“Perearstid said eelmisel aastal oma oskuste arendamiseks küberhügieeni digitesti, mida nad on ka tublisti kasutanud,” seisab aastaraamatus. Perearstikeskuste töötajad nii tublid siiski ei ole olnud.

Kesise tulemuse üheks põhjuseks on ilmselt see, et info testi sooritamise kohta ei ole jõudnud kõigi perearstideni, aga see ei saa olla ainus põhjus.

Testi on lõpuni sooritanud vaid 130 inimest

Krüptolunavara rünnakute ja muude küberintsidentide tõttu nägi RIA mullu suvel vajadust, et kõik Eesti perearstid oleksid läbinud küberhügieeni alase testi, milles antakse peamistest ohtudest ülevaade ning jagatakse näpunäiteid.

RIA juhtivanalüütiku Lauri Tankleri sõnul on aprilli alguse seisuga testi sooritamist alustanud 180 inimest rohkem kui 60 perearstikeskusest. Terviseameti statistika kohaselt on perearstikeskuste tervishoiutöötajate arv peaaegu 2700 ringis. Sellele tuleks lisada ka perearstikeskustes töötavad raamatupidajad, administraatorid ning muu personal, kel on arvutitele ligipääs, mis tähendab, et sooritamise protsent võib reaalsuses veelgi väiksem olla.

Neist, kes on testi sooritamist alustanud, on sellega lõpuni jõudnud vaid ligikaudu 130 inimest.

Tankleri sõnul ei ole RIA-l täpset statistikat, kes konkreetselt on testi läbimisega alustanud, kuid seda saavad teha kõik perearstikeskuste töötajad, kel on arvutitele ligipääs.

“Kaks aastat tagasi välja töötatud Digitestist pole võimalik läbi kukkuda. Tegemist on õppematerjaliga, mis kaardistab asutuse riske ja selle kaudu peaks andma aimu, millistes valdkondades peaks tegema oma töötajate küberturvalisuse koolitusi. Digitest koosneb kolmest osast – kõigepealt on seal küsitlus, seejärel õppematerjal ja seejärel test. Kõik osad on valikvastustega, kusjuures ei ole ühte lõplikult õiget vastust,” ütles Tankler.

RIA esitleb peagi üldpilti Eesti perearstide küberhügieeni teadmistest.

Perearstide selts ei koonda kõiki perearste

Kesise tulemuse taga on tõenäoliselt tõsiasi, et testide läbiviimist koordineeriv Eesti perearstide selts ei koonda enda alla kõiki Eesti perearste ehk nendepoolne teavitus on jõudnud vaid neile, kes on seltsi liikmed.

Need, kes seltsi kuuluvad on perearstide seltsi juhatuse liikme Karmen Jolleri sõnul testi olemasolust korduvalt informeeritud saanud. “Minu hinnangul on tegemist huvitava ja kasuliku testiga, millest ka enda jaoks mitu teadmist kõrvale panin,” sõnas Joller testi kirjeldades.

Jolleri kohaselt koondab selts enda alla üle 1000 perearsti. Ta lisas, et perearstide seltsil on plaanis veel sel aastal tellida perearstidele koolitused, kus antakse põhjalik ülevaade digimaailmast ja küberhügieenist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.