Uudis

CIA pääses ligi turvaliste sõnumiäppide sisule, aga kuidas on eestlaste Wire’iga?

Suure CIA andmelekke valguses selgus ka asjaolu, et USA keskluureagentuur on suutnud pääseda ligi krüpteeritud sõnumitele, mis on saadetud WhatsAppi ja Signali kaudu. Selgub aga, et eestlaste Wire on jäetud murdmata.

Täpsemalt selgub, et CIA ei ole suutnud murda ühegi suhtlusrakenduse krüpteeringut, vaid sõnumitele on ligi pääsetud telefoni operatsioonisüsteemi vigade tõttu.

“Ei Wire ega teiste krüpteeritud sõnumirakenduste krüptot murtud pole, küll aga on neid häkkimistööriistu kasutades võimalik sõnumid kinni püüda enne, kui need krüpteeritakse,” ütles Wire’i turundusjuht Siim Teller Geeniusele. “See on operatsioonisüsteemi tasemel viga, mitte konkreetsete sõnumitarkvarade probleem.”

Seega saavad kasutajad olla kindlad, et läbi rakenduste nende info ei leki.

Massijälgimist ei toimunud

Teller selgitas, et lekkinud häkkimistööriistad pole kasutatavad massjälitustegevuseks. “Nende kasutus eeldab suunatud häkki konkreetse inimese ja seadme vastu,” ütles ta.

Siiski tasub ennast kaitsta. “Soovitame alati paigaldada kõik operatsioonisüsteemi ja tarkvarauuendused, mis saadaval. Head tarkvaraarendajad nagu Wire teevad pidevalt täiendusi, et parandada turvalisust ning rakenduse kvaliteeti,” ütles Teller.

“Wire puhul on suureks abiks ka fakt, et oleme oma tarkvara open source’inud ning sajad arendajat vaatavad me koodi üle ning soovitavad parandusi,” lisas ta.

Teller lisas ka, zero day turvaaugud ehk varem avastamata turvavead on keeruliselt leitavad või ostetavad. Ta selgitas, et arenduskulud või hind mustal turul võib ulatuda miljonitesse dollaritesse. “Avastamise korral parandavad operatsioonisüsteemi tootjad vea tavaliselt tundide või päevadega muutes turvaaugu edaspidi kasutamiskõlbmatuks.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.