Cleveron peab võitlust hiinlastega, kes varastasid nahaalselt nende pakiautomaadi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Parimaks võitlusvahendiks kopeerimise vastu peab Cleveroni juht Arno Kütt enda toodete järjepidevat edasiarendamist.

Cleveron avastas ootamatult, et üks Hiina firma on kopeerinud 90% ulatuses nende pakirobotiautomaati ja selle ka Hiinas patenteerinud.

Esiteks, vaadake neid kahte videot siin. Üks neist on Cleveroni pakiautomaadi video, teine on hiinlaste pakiautomaadi video.

Videod on nii sarnased, et võiks arvata, et Cleveron sisenes Hiina turule ja tegi sinna juurde ka kohalikus keeles reklaamfilmi. Aga ei. See on vargus. Hiinlased varastasid Cleveronilt nii pakiautomaadi kui ka kopeerisid selle lanseerimiseks mõeldud video.

Olgu selguse mõttes lisatud, et konkreetselt selle tootjaga, kelle videosid siin võrdleme, pole Cleveron kohtuteed käimas. Küll aga ühe teise Hiina tootjaga, kelle toode näeb välja selline:

“Me oleme viimased kaks aastat võidelnud sellega, et meie tooteid järjest kopeeritakse,” räägib Cleveroni juhatuse esimees ja asutaja Arno Kütt.

“Me tegime vea, et me ei patenteerinud seda Hiinas ära. Meil on selle toote kohta küll disainid, patendid nii Euroopas kui ka Põhja-Ameerikas, aga Hiinasse ei võtnud. See oli viga,” ütleb ta.

Kuidas toote varastamine käib?

Ta toob konkreetse näite, kuidas see kopeerimine käib. Oli aasta 2015 kui Cleveron käis Pariisis tehnoloogiamessil oma pakirobotit esitlemas. Nad panid oma pakiautomaadi seal samas messialal kokku ja võtsid ka hiljem lahti. Kütt arvab, et Hiina firma lihtsalt salaja filmis Cleveroni tegevust.

“Kuidas me aru saime, et see on messi prototüübi pealt kopeeritud? Kui me tegime prototüüpi, siis me puurisime ühed augud valesti. Sinna oli vaja uued augud kõrvale puurida. Tegime ära. Aga hiinlased on need valed augud ka oma patenti pannud,” lisab Kütt naerdes.

“Täna on hiinlastel mitmeid kasulikke mudeleid, mida kohalikul turul nimetatakse ka patentideks, võetud meile sarnase toote peale,” ütleb Kütt.

Kasulik mudel peab õiguskaitse saamiseks olema ülemaailmselt uus, nagu patendiga kaitstav leiutiski, kuid viimasega võrreldes ei pea see omama nii kõrget leiutustaset. Kasulik mudel omab leiutustaset, kui erinevuse tõttu tehnika tasemest ilmneb leiutise kasutamisel kasulik omadus.

“Praegu tegelemegi sellega, et neid kasulikke mudeleid ümber lükata. See on närvesööv töö, mis sellega tuleb kaasa ja mida sa ei osanud enne oodatagi,” ütleb ta.

Cleveroni pakiautomaat Rakveres.Foto: Martin Mets

“Hiinas kopeerimise vastu on praktiliselt võimatu midagi teha,” räägib Kütt. “Aga see, mida me ei osanud üldse arvata, on see, et kui nemad patenteerivad ära, siis meie ei saa oma robotit ka Hiinasse müüa. See pandi lukku. Me ei saa oma robotile komponente ka Hiinast.”

“Kuna see on Hiina ühe firma poolt patenteeritud, siis me nagu rikuks selle Hiina firma patente,” selgitab ta.

Cleveroni eesmärk on Küti sõnul need patendid ja kasulikud mudelid ümber lükata, kuna muidu see takistab nende äripartneritel, eelkõige USA suure jaeketil Walmart nende lahendusi Hiinas kasutamast.

“Kaubandussõda USA ja Hiina vahel on ka teinud seda olukorda kehvemaks,” ütleb Kütt täna ja tunnistab, et nad pole suutnud Hiina firma kasulikke mudeleid siiani ümber lükata, kuid jätkavad võitlust selle nimel. “Igaljuhul me võitleme edasi.”

“See protsess käib siiamaani. Me ei ole saanud neid kasulikke mudeleid ümber lükata.”

Et järgmine katse edukam oleks, siis plaanib Cleveron seda teha kõrgetasemelisemalt ja loodab ka riigiabile.  “Siin tuleb ka suursaadikute tasemel see teema laua peale,” ütleb Kütt.

Jutt käib vanemast Cleveroni robotpakiautomaadist, kõik uuemad robotit on firmal nüüd Hiinas kaitstud. See aga ei lahenda probleemi täielikult.

Hiinas on kopeerimine paratamatus

Seda, et Hiinas järgi ei tehta ja ei kopeeritaks, seda ei maksa Küti sõnul üldse väga lootagi. “Pigem on see, et nad Hiinas võivad teha, aga et nad ei saaks müüa seda Euroopas või Ameerikas,” ütleb ta.

Walmart on juba Hiinas olemas ja seal ei saagi Cleveroni pakiautomaate poodide juures sellel põhjusel kasutada. “Seal oleks küll probleem õhus jah,” ütleb Kütt. “Me saaks sinna oma automaadid üles panna küll, aga siis seesama Hiina firma saaks meid hageda, et me rikume nende patente.”

Küti sõnul firma uute toodetega nii palju probleeme pole, küll aga on nad näinud enda droonilahendusele väga sarnast asja. “Seda oleme näinud isegi ühe Saksamaa ettevõtte puhul.”

Parimaks võitlusvahendiks kopeerimise vastu peab Kütt aga enda toodete järjepidevat edasiarendamist.

“Meie tooted on kogu aeg kasutuses, me saame kogu aeg tagasisidet. Iga toote kohta tuleb iga aasta kaks-kolm uut riliisi, kus oleme jälle midagi paremaks ja töökindlamaks teinud, oma hinda odavamaks. Toote arendamine on kõige parem viis kaitsmaks oma konkurentsieelist,” ütleb ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.