Uudis

E-residentsuse meeskond tahab luua rahvuslikku krüptovaluutat estcoin

kaspar_korjus_foto_aron_urb.jpg
President Kersti Kaljulaid ja Kaspar Korjus (ruudulises ülikonnas) mullu novembris Soomes idufirmade messil Slush. Foto: Aron Urb.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse e-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus leiab, et Eesti võiks e-residentidele pakkuda uut rahvuslikku krüptovaluutat estcoin.

Estcoin võimaldaks selle idee autorite sõnul esimest korda ajaloos ettevõtete asemel investeering teha otse riiki ja kui Korjuse esitletud ettepanek realiseeruks, siis oleks Eesti esimene riik maailmas, mis viiks läbi esmase krüptomüntide pakkumise (Initial Coin Offering).

Ethereumi looja näeb estcoinis jumet

Eestlasi on nõustanud populaarse krüptovaluuta Ethereum looja Vitalik Buterin, kes leiab, et estcoin oleks investorite jaoks hea stimulaator aitamaks riigil edasi areneda viisidel, mis ei ole hetkel võimalikud.

Korjuse väitel on tema küll idee loomise taga, kuid koostöös Eesti idufirmade, e-residentsuse tiimi ja blokiahela fännidega on see edasi arenenud. Estcoinidega seonduvat juhiks Eesti Vabariik ning need oleksid kasutatavad nii Eesti elanikele kui kõigile e-residentsuse programmiga liitunutele.

E-residentsuse programmi juht leiab, et e-residentide kasutatavad turvalised digitaalsed identiteedid on ideaalne mehhanism krüptovaluutadega kauplemiseks.

Estcoiniga ei saaks tasuda illegaalsete teenuste ja toodete eest

Samas toob Korjus välja, et kuna süsteemi oleks liidetud Eesti Vabariigi valitsus, kes ei väljasta e-residentsust igale huvilisele, oleks estcoini näol tegu turvalise krüptovaluutaga, millega ei saaks maksta illegaalsete kaupade või teenuste eest.

Raha, mille riik teeniks estcoinide pakkumise eest, võiks hallata avaliku ja erasektori partnerluse käigus. Täpsemalt tuuakse näiteks Norra riiklik pensionifond, mida tuntakse ka naftafondi nimega.

Raha investeeritaks riigiga seotud e-teenuste ja muude e-lahenduste arengusse, millega luuakse näidis kuidas digitaalsed ühiskonnad saaksid tulevikus toimida.

Osa fondis olevast rahast liiguks investorite kätte, kes toetaksid Eesti ja e-residentide ettevõtteid. E-residentsuse meeskond leiab, et estcoin võiks ühel hetkel olla kasutatav ka era- ja avalikus sektoris teenuste ning toodete tasumise eest.

E-residentsuse meeskond ootab tagasisidet

Estcoini idee kirjeldust saab lugeda e-residentsuse blogist, kus programmi juht toob välja, et kuigi hetkel esitletakse seda estcoini nime all, siis on võimalik, et sellest nimest loobutakse. Põhjenduseks tuuakse näiteks kas või e-residentsus ise, millest on kujunemas uus globaalne digitaalne rahvus, mida juhib Eesti Vabariik.

E-residentsuse meeskond ootab ideele tagasisidet, kui selles nähakse jumet, siis minnakse arendusega edasi ning väljastatakse white paper, mis kirjeldab estcoini täpsemalt lahti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.