Uudis

Eemalda kohe: tuntud reklaamiblokeerija müüdi Türgi arendajale, kes paigaldas sinna pahavara

Reklaamiblokeerijast leiti pahavara. Foto on illustratiivne.Shutterstock

Kasulik brauserilaiendus muutus üleöö ohtlikuks, kuna uus arendaja paigaldas sinna pahavara, mis laigib kasutajate teadmata Instagrami postitusi.

Nano Adblocker ja Nano Defender on kaks brauserilaiendust, mis olid head just selle poolest, et need lasid veebis reklaame blokeerida ka siis, kui veebisait seda tegelikult keelab. Laiendusi peeti usaldusväärseteks ja ka kasutajate arvustused olid mõlemale laiendusele ülekaalukalt positiivsed.

Laienduste endine arendaja Hugo Xu andis aga kuu alguses teada, et tal pole enam aega projektiga tegeleda ja seetõttu müüs ta kahe brauserilaienduse õigused uuele arendajale maha. Uue arendaja nime ta ei maininud, kuid mees märkis, et tegemist on Türgi firmaga.

Sellest möödus paar nädalat, kuni avastati, et Nano Defenderisse ja Adblockerisse on lisatud koodijupp, millega saab arendaja ligi kasutajate sirvimisajaloole ja brauseri küpsistele.

Seejärel märkasid mõned kasutajad, et keegi on nende eest Instagramis sadu fotosid meeldivaks märkinud. Selles kahtlustati samuti nimetatud brauserilaiendusi.

Kuna asi tundus juba kahtlane, siis eemaldas Google nimetatud laiendused oma veebipoest. Samas on need ikka saadaval Edge’i ja Firefoxi kasutajatele. Kokku on neid alla laetud 300 000 korda.

Lisaks laienduste eemaldamisele peaksid kasutajad igaks juhuks kustutama ka oma brauseriajaloo ja küpsised. Juhendi selle tarvis leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.