Eesti.ee riigiportaal saab jälle uue disaini: vaata, milline see hakkab välja nägema

Eesti.ee portaali arendusjuht Raimo Reiman.Foto: RIA

Alles ülemöödunud aasta detsembris suure disainiuuenduse läbinud riigiportaal eesti.ee saab uueks aastaks taaskord uue disaini.

Portaali arendav riigi infosüsteemi amet (RIA) loodab, et edaspidi võtavad kõik riigiasutused kasutusele ühtse stiiliraamatu ja riiklikud e-teenused näevad ühesugused välja.

RIA leidis üsna kiirelt, et riigiportaali peab täiendama

Kuigi riigiportaal eesti.ee sai suure disainimuudatuse alles 2018. aasta detsembris, siis on RIA juba arendamas järjekordset uut versiooni riigiportaalist, mille käigus uueneb ka kasutajaliides.

Uuenenud disainiga riigiportaali puhul kasutatakse Veera-nimelist stiiliraamatut, mis on edasiarendus sotsiaalkaitse infosüsteemist (SKAIS), mis on omakorda edasiarendus maksu- ja tolliameti e-keskkonnast (eMTA). Kuigi Veera kasutamine ei ole riigiasutustele kohustuslik loodab riigiportaali osakonnajuhataja Raimo Reiman, et üha rohkemad asutused võtavad selle uute arenduste puhul kasutusele.

“Analüüsid ja protsessid on kestnud eelmisest aastast saati. Stiiliraamatu mõttes on meil disainifailide näol juba päris palju olemas. Kui keegi tahab seda kasutama hakata, siis juba disaineri jaoks on töökomplekt ja samuti arendaja jaoks koodijupid olemas. Raske öelda, millal ta valmis on, see on jätkuv protsess aga portaali enda kasutajaliidese uuendamisega tegelema ka, et hiljemalt aasta alguseks uus versioon välja tuua,” ütles Reiman.

Selline näeb välja järgmisel aastal kasutusele võetav riigiportaal eesti.eeFoto: Riigi infosüsteemi amet/Kuvatõmmis

Mullu novembris kirjutas Geenius, et riik soovib abielu registreerimist muuta lihtsamaks. Kõnealuse artikli juures on kuvatõmmised e-lahendusest, mis puudutas lapse saamist ning sealt on näha, et kasutatud on Veera stiiliraamatut.

“Me võtame õppetunnid, mis on tulnud SKAISi ja eMTA kasutamisest ja ka meie enda kogemusest. Panime need kokku ja oleme loonud uue versiooni. Eesmärk on endiselt see, et riigi erinevad kasutajaliidesed toimiksid võimalikult ühtsetel alustel, et inimestel oleks lihtne protsessi loogikast aru saada,” lisas ta.

Asutuste ülene ristkasutus tähendaks ka seda, et uute riiklike e-keskkondade puhul ei peaks iga asutus samu kulutusi uuesti tegema vaid tegu oleks ühekordse väljaminekuga, mida saaks rakendada mitme e-teenuse puhul.

Põhjus, miks ei ole RIA võtnud üks ühele üle eMTA stiiliraamatut seisneb Reimani sõnul selles, et osad kasutusjuhud ei olnud seal lahendatud selliselt nagu ametil vaja oli ning seetõttu pidi raamatut täiendama.

Maksma on läinud kuni 150 000 eurot

Kui tunamullu avaldatud eesti.ee-le pani Reiman toona juurde 300 000 eurose hinnalipiku, siis praegu veel arenduses oleva puhul on raske öelda, kui palju on just disainile maksumaksja raha kulutatud. Toona lisandus summale veel 70 000 eurot, mis kulutati esialgsele arendusele, mida ei kiidetud ameti poolt heaks. Seda, et uuendatud portaal peab saama veel uuendusi selgus Reimani kinnitusel üsna kiirelt.

Veel üks vaade uuenenud disainiga riigiportaalist.Foto: Riigi infosüsteemi amet/Kuvatõmmis

“Kuigi sisemised kasutajaliidese testid ütlesid, et kõik on päris hästi oli live’i minnes näha, et kõik ei toimi hästi. On raske ette kujutada, kuidas inimesed erinevaid lahendusi ja teenuseid kasutavad. (Portaali toim.) täiendamise protsess hakkas pihta kohe pärast (praeguse versiooni toim.) live’i minekut. Nüüd on jõutud kasutajaliidese uuendamiseni,” täpsustas Reiman.

“Hooldus ja arenduskulud on viimase 12-kuu jooksul olnud vahemikus 100 000 kuni 150 000 eurot. Oleme selle kulutanud nii disainitöödele, front-end komponentide ümberehitamisele. Seal sees on ka tööd, mis oleme teinud veebiraamistiku dokumentatsiooni loomiseks, koodi ja disainifailide avalikustamist, konsulteerimiseks, toetamiseks, back-endi komponentide arendamiseks. See on jooksvate tööde raha, mitte ühekordse projekti raha,” lisas ta.

Eelkirjeldatu ei tähenda seda, et konkreetselt kasutajatele nähtav disaini osa on läinud maksma väljatoodud summa. Reiman triivib jätkuvalt selles suunas, et ühel päeval saaks riik avada eraldi riigiportaali beeta.eesti.ee, kus saaks erinevaid arenduses olevaid lahendusi, olgu need disaini või funktsioonide osas, reaalsete kasutajatega testida. Millal see võiks reaalsuseks saada ei oska ta veel öelda, kuna see tähendab RIA-le suurt koormuse lisandumist.

Järgmise aasta alguses avatava uuenenud eesti.ee puhul pööratakse riigiportaali osakonna tootejuhi Marii Eliise Rüütli sõnul suurt tähelepanu ligipääsetavusele, mille osas on RIAl hiljuti olemas negatiivsed kogemused, mil DigiDoci tarkvara puhul ei kontrollitud enne tarkvara avalikuks minemist, kas see on vaegnägijate poolt kasutatav.

“Kui me uusi komponente testime, siis käin isiklikult ekraanilugeriga kõik komponendid üle, et need tunduksid loogilised,” täpsustas Rüütli.

Et DigiDoci tarkvaraga juhtunu kordumist vältida kutsutakse ühel hetkel laua taha ka Eesti Pimedate Liit, kellel palutakse uut versiooni riigiportaalist testida. Seda tehakse aegsasti, et puudujääkide ilmnemisel jõutakse enne uuenduste avalikuks minekut neid parandada.

Üleminek praeguselt versioonilt uuele planeeritakse Rüütli sõnul olema etapiti, et kasutajate jaoks ei toimuks üleöö drastilist muudatust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.