Eesti firma teeb koostöös sakslaste ja araablastega koroonaajastu lennupassi

Eestlaste abiga loodud lennupass aitab kiiremini reisile.FOTO: Shutterstock

Eesti üks suuremaid tarkvaraarendajaid Nortal loob koos Saksamaa digitaalse haigekassa ottonova ja Araabia Ühendemiraatide digitaalse terviselooga inHealth rakendust, mis lubaks koroona ajastul lihtsamalt reisida.

Nortali Saksa ärisuuna juhi Taavi Einaste rääkis DigiPROle, et koostöö sai alguse isiklike kontaktide kaudu. Nimelt juhtis Einaste varem Nortali Abu Dhabi ärisuunda, kus tutvus toona Araabia Ühendemiraatides kohaliku tervisekindlustuse pakkuja Damani heaks töötanud Peter Baueriga. Üheskoos viidi ellu ka mitu projekti.

Bauer käis ka Eestis ning siinsed arengud avaldasid talle muljet. Kui Nortali AÜ suuna võttis üle endine maksu- ja tolliameti juht Marek Helm, siis Einaste hakkas arendama Nortali Saksamaa ärisid. Ka Bower naasis mõne aja möödudes Saksamaale, kus on kohalikus mõistes uuenduslikku digitaalset haigekassat pakkuva ottonova juhatuses.

Kolm nädalat tagasi kirjutas Bauer Einastele laupäeval Linkedinis ning pühapäeval peeti maha esimene kõne. Teemaks kuidas pakkuda lennufirmadele lahendust koroona kriisis ühendades reisijad ja nende terviseandmed.

“Täpselt ei tea, kuidas ja millal piirid lahti tehakse. Aga tundub, et tekivad mingid nõuded või piirangud,” rääkis Einaste idee algest. Koos sooviti leida tehnoloogiline lahendus, mis aitaks neist piirangutest mööda.

Taavi EinasteFOTO: Nortal

Piirangud tulevad

Üsna kindlalt tabab lennundust samasugune muutus, nagu pärast sajandi alguse terrorirünnakuid kehtestatud range turvakontroll. Näiteks võib reisija lihtsustatult pääseda lennule kui tal on tehtud koroona test viimase nädala jooksul või vastupidi, põetud läbi koroonaviirus kolm nädalat tagasi. 

Probleem on aga selles, kuidas need andmed võimalikult lihtsalt ja kiiresti lennufirmani viia. Nii jõutigi lahenduseni, et läbi äppi on võimalik saata ise ja rangelt vabatahtlikult oma kitsalt koroonaviiruse testi andmed krüpteeritult lennufirmale. 

Kui algselt plaaniti projekti kaasata lennufirmad ühekaupa, siis konsulteerides sektori asjatundjatega jõuti järeldusele, et seda on mõistlikum teha ühisplatvormi kaudu. Nimelt on olemas nn reisijate lisainfo platvorm, mille toru viib piltlikult kõigi lennufirmadeni.

Kuigi tööd alustati eelkõige lendamisele mõeldes, siis potentsiaal on Einaste sõnul ka laeva- ja rongiühendustel. Ta tõi näite, et kui inimene töötab Soomes töötab ja tahab Eestis kodus käia, siis testi tegemine ja äppi lisamine võiks ka sellist liikumist kiirendada ja lihtsustada. 

Maailmas on palju ettevõtteid ja inimesi, kellel on endiselt vaja liikuda. Nii polegi rakendus mõeldud vaid lennufirmadele, vaid annab ka reisijatele kindluse, et nende kaasreisijad on kontrollitud.

Eesti kui testlabor

Kõige lihtsam näibki olevat lükata süsteem käima Eestis, kus digilugu on juba praegu kasutusel. Kuigi eestlasest reisijaid on maailma mõistes vähe, siis süsteemi tõestus süsteemi toimimisest annaks tõuke ka teistes riikides. “Meie roll on inspireerida. Eesti reisijaid on vähe, aga kui näitame, et see töötab, siis võetakse üle,” rääkis Einaste.

Samuti saab süsteemi käima lükata Araabia Ühendemiraatides, kus on Eestile üsna sarnane ID-kaardi süsteem. Ülejäänud riikidele tuleb leida selline lahendus, mis just neile sobib. Näiteks Saksamaal on isikuandmed ja terviseandmed rangelt lahus ning neid saab ühendada vaid inimene ise oma digivõtmega.

Praegu ongi projekti kaasatud eelnimetatud kolm riiki, sest rakenduse loojad on sealt pärit, kuid potentsiaal on suur. Einaste kinnitusel on neil olemas terviseandmete ja digiretseptide platvorm, mida saab vastavalt riigi vajadustele, võimalustele ja seadusandlusele kiirelt kohendada. 

“Andmestik ei ole riigiti väga erinev. Suudame need andmed kokku koguda ja edastada. Erinevad turvalahendused tuleb välja töötada sõltuvalt riigist, sest nõuded andmete kogumisel ja hoidmisel on erinevad,” rääkis Einaste. Võimalikku eristamist saab teha näiteks kodakondsuse alusel.

Kuigi rakendus tehti sisuliselt testivalmis paari nädalaga, siis testimised ja juriidilised kooskõlastused võtavad kindlasti oma aja. Einaste kinnitusel saab parimal juhul selle igapäevaselt kasutusse võtta mõne kuuga.

Uue äpi kirjeldusFOTO: ettevõte

Kuidas lahendus töötab?

  • Mõne lihtsa sammuga saab reisija omandada sertifikaadi, mis võimaldab tal hõlpsasti siseneda lõppsihtkoha riiki.
  • Kasutaja laeb rakenduse alla ja registreerib oma konto reisidokumendi või digitaalse isikutunnistuse abil (Eestis näiteks Smart-ID või Mobiil-ID)
  • Kasutaja kontrollib sihtriiki sisenemise reegleid
  • Seejärel võib kasutaja teha COVID-19 testi tunnustatud tervishoiuasutuses või kui test on värskelt tehtud, sisestada tulemused või pärida hiljuti tehtud testi tulemusi näiteks digiloost.
  • Testitulemused muutuvad rakenduses kättesaadavaks ja need kõrvutatakse riigi nõuetega, kuhu inimene parasjagu reisimas on
  • Seejärel saab reisija edastada vajaliku info lennufirmale või migratsiooniametile
  • Info võimaldab reisijal minna lennukisse ja läbida sujuvalt piiripunkte, kuna nii lennufirmadel kui ka migratsiooniametnikel on juurdepääs reisija COVID-19 teabele.
  • Sama protsess kehtib nii laevades, rongides kui ka teistes transpordivahendites.
  • Rakendus ja selle laiem haldussüsteem on kooskõlas kõigi vajalike standardite ja andmekaitse-eeskirjadega. Iga kasutaja peab nõustuma ka andmetöötlus- ja kasutustingimustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.