Eestlastelt naha üle kõrvade tõmmanud Kairos tuleb tagasi uue skeemiga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Artikli sisu täpsustatud 19.01 kell 11:52

Poolteist aastat tagasi kirjutas Geenius kiiret teenimisvõimalust pakkuvast püramiidskeemist Kairos Technologies. Kui toona levis mitmeid märke püramiidi kokkukukkumisest, siis nüüdseks on see ka realiseerunud. Sellest hoolimata on Kairos juba järgmisel kuul uue skeemiga turule naasmas.

Uus skeem on suunatud ka vanadele klientidele

Kairos presenteerib muudatust sellega, et 2017. aastal teostati ulatuslik organisatsiooniline töö (ettevõtte kirjapilt), millega otsiti lahendusi leidmaks pääseteed varasemast situatsioonist. Pääsetee ka leiti.

Kairose uus lähenemine põhineb ICO-l (initial coin offering – krüptorahal põhinevate osakute pakkumine – toim), millega soovitakse kaasata investorite raha, mida saaks kasutada Kairose projekti moderniseerimiseks. Mida täpsemalt projekti moderniseerimine endast kujutab, seda ei ole Kairos täpsustanud. Huvilistele edastanud sõnumis tuuakse välja, et sellega tuuakse maailmaturule täiesti uudne toode.

Kui üldiselt on Kairos uue skeemi üle väga napisõnaline, siis informatsioon selle kohta, et vana ja uue skeemiga on seotud samad inimesed ei pea ettevõte saladuseks. Et varasemalt petta saanud inimesi kaasata ka uudse süsteemi on ettevõte lubanud, et kõik varasemalt Kairosesse investeerinud saavad endale sama summa väärtuses ICO osakuid.

Kaks Kairost, kolm ICOt

Kairose ICO kohta lisainformatsiooni otsides jõuab kiirelt veebileheni, kust leiab ICO kohta väga palju täpsustavat infot. Lähemal uurimisel selgub, et tegu on küll samanimelise ettevõttega aga seos püramiidskeemiga neil puudub. Kahe ettevõtte peale on kavas lähiajal lanseerida kolm erinevat ICOt.

Näotuvastuse ICOt käivitav Kairos on tegutsenud kolm aastat ning on selle aja jooksul ostnud üles idufirmasid. Taaskord, seos kahe erineva Kairose puhul tundub puuduvat.

Kairose uue skeemi puhul ei pruugi tarbijakaitseametist abi saada

Geeniusele antud kommentaaris väitis tarbijakaitseameti kommunikatsiooniekspert Pille Kalda, et nemad ei ole Kairose naasmisest veel midagi kuulnud ning sellest tulenevalt ei saa täpsemaid kommentaare jagada. Uut süsteemi hindamata tõi Kalda välja, et kui Kairos võtab kasutusele krüptoraha, siis ei pruugi tarbijakaitseamet olla õige asutus tarbijate kaitsmiseks.

“Tarbijakaitseameti järelevalve alla seoses krüptorahaga ei kuulu midagi peale püramiidskeemi. Paraku enamasti on taolise teenusepakkuja end registreerinud väljaspool Eestit ja Euroopa Liitu, taoliste skeemide promomisega tegelevad eraisikud konkreetseid lepinguid nägemata ei ole võimalik anda hinnangut ja teha kindlaks, kelle vahel on leping sõlmitud ning kas tegemist tarbijasuhtega, millele kohaldub tarbijat kaitseb seadusandlus, või on tegemist millegi muuga,” ütles Kalda.

“Täiendava teabe saamiseks muudes küsimustes seoses krüptoraha teemaga soovitame pöörduda kas finantsinspektsiooni või Eesti Panga poole,” lisas ta.

Kairose eelmist skeemi kommenteerides tõi Kalda välja, et ametile teadaolevalt on Suurbritanniasse registreeritud ettevõte Kairos Technologies parasjagu likvideerimisel ning määratud on pankrotihaldur, kellele saavad tarbijad oma nõudeid esitada.

2016. aastal Geeniusega suhelnud Kairose skeemiga liitunud inimesed leidsid toona, et makseraskustes ettevõttel on olemas veenvad põhjendused, mis näitab, et tegu ei ole kahtlase püramiidskeemi vaid tõsiseid kavatsusi omava ettevõttega.

Kairose naasmise valguses on paslik tuletada meelde, et heal lapsel on mitu nime ehk Kairost on turundatud järgnevate ettevõtete alt: Kairos Planet, Kairos Technologies, Seraphina OÜ ja Asset Global Consulting.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.