Ericsson Eesti juhi tulevikuvisioon: kümne aasta pärast saame toitu läbi interneti maitsta

Ericsson Eesti juht Andrus Durejko.Foto: Postimees/Scanpix

Ericsson Eesti juht Andrus Durejko usub, et juba kümne aasta pärast on tehnoloogia arenenud nii kaugele, et saame asju läbi interneti nuusutada ja maitsta.

“Pooled maailma nutitelefonide kasutajad, ootavad et aastaks 2025 suhtleks tehnoloogia meie kõikide meeltega – nägemise, kuulmise, haistmise, maitsmise, kompimise kui ka mõtlemisega,“ sõnas Durejko. Ta usub, et meelte internet ehk internet of senses on tulevikutrend, millest ei saa mööda vaadata ükski tehnoloogiaettevõte ega ka tarbija.

Meelte internet tähendab eelkõige seda, et meie senine kasutajakogemus keeratakse pea peale, sest tulevikus on ka meie meeled igapäevaselt tehnoloogiaga ühendatud.

Durejko toob näite – istud enda köögis ja mõtled Itaalia stiilis õhtusöögi korraldamisele. Järsku hakkab mängima muusika ning pasta lõhn tungib ninasõõrmetesse. Pilku söögilauale pöörates näed, kuidas see on kaetud täpselt nii nagu itaaliapärases restoranis.

“Laua ümber istuvad sõprade avatarid, kellele saad koheselt saata õhtusöögiks kalendrikutse. Üheskoos saate esitada vajalikele toiduainetele e-poes tellimuse, maitstes enne, kas tomat maitseb poes sama värskelt kui te seda ette kujutasite,” jätkas Durejko.

Klaviatuuri pole enam vaja

Durejko sõnul on 2030. aastaks tehnoloogia seatud meie mõtetele reageerime ja neid isegi teistega jagama. “Aju kasutamine ühe liidesena võib tähendada klaviatuuride, hiirte, mängukonsoolide ja teiste digiseadmete kasutajaliideste lõppu. Kasutaja peab mõtlema ainult käskudele ja need juhtuvad,“ ütles ta

Tulevikus eeldavad tarbijad ka, et nad saavad täielikult kontrollida mitte ainult seda, mida nad kuulevad, vaid ka seda, kuidas teised neid kuulevad. „Näiteks oodatakse, et kui sa räägid reisil olles oma emakeelt, siis see tõlgitakse automaatselt ja veatult sihtkoha keeleks ning see võimaldab vabalt reisil olles kohalikega suhelda,” lausus Durejko.

Maitsemeeled valla

Durejko usub, et tulevikus on olemas seade, mille saab suhu pista ning kõik maitseb täpselt nii nagu sa ise soovid. “Teisisõnu võid süüa tervislikke toite, kuid lisada neile maitsva šokolaadi või viie tärni restoranitoidu maitse,“ kirjeldas ta. Tema sõnul võib see tehnoloogia kaasa tuua ka revolutsiooni toidukaupluste e-poodides, kus valitud toitu on võimalik enne ostukorvi lisamist maitsta.

Praegu on lõhna peaaegu võimatu digitaalselt edastada, kuid see kõik peaks muutuma 2030. aastaks. „Lõhn mõjutab oluliselt, kuidas me midagi tunneme ja kogeme. Tulevikus võime külastada digitaalselt metsa või maapiirkonda ning kogeda nende kohtade kõiki looduslikke lõhnu,” sõnas ta.

Kümne aasta pärast saame ka puudutada kõike ning kõikjal täiesti digitaalselt. „Näiteks on võimalik e-poes osteldes katsuda, mis materjalist kampsun või pluus on ning kuidas see tundub naha vastas. Samuti oodatakse, et rokk-kontserti võimast vibe’i oleks võimalik tunnetada, olles ise justkui suurstaadionil rahvamassi seas kaasa elamas,“ selgitas Durjeko.

Durejko lisas, et meelte interneti tehnoloogia alustalaks on 5G-võrkude olemasolu. „Hetkel pole veel olnud võimalik meelte interneti tehnoloogiat ja rakendusi arendada, kuna alles hiljuti hakati looma 5G-võrke, mis on selle kõige eelduseks.”

Tema sõnul on siin võimalus ka Eestil. “Kui seni on Eesti digiriigi kuvand baseerunud peamiselt e-riigil, siis siin on meil võimalus teha innovatsiooni ning töötada välja lahendusi, mis mõjutavad meie igapäevast tarbimist üle terve maailma,“ lausus ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.