Uudis

Facebook blokeerib ette hoiatamata: keelu on saanud ka Keiti Vilms ja Contra

Keiti Vilms leiab, et Facebooki blokeering oli põhjendamatu. FOTO Kalle Veesaar

Viimasel ajal on mitmed tuntud ja paljude jälgijatega Eesti inimesed saanud Facebooki poolse blokeeringu osaliseks, kus nende konto vahel lausa ilma nähtava põhjuseta ajutiselt suletakse.

Selline asi on juhtunud lisaks Varro Vooglaiule näiteks ka säutsupääsuke Keiti Vilmsi, luuletaja Contra ja disainer Jube Jussiga. Mis nad ise asjast arvavad?

Keiti Vilms: “Konto kinnipanek oleks eesti keele jaoks suur kaotus”

Keiti Vilms on Facebooki automaatse blokeerimisega pidanud silmitsi seisma mitmel korral.

Esimese hoiatuse sai Vilms siis, kui vaatas mõned nädalad tagasi taaskord “Game of Thronesi” ning postitas oma Instagrami story‘sse lõigu, kus muuhulgas on näha ka ühe tegelase paljaid rindu.

“Mul lähevad Instagrami story’d automaatselt ka Facebooki story’desse. Ja kohe sekundi jooksul (pärast postitamist, toim.) tuli Facebookilt teade, et see postitus on reeglite vastane,” rääkis Vilms Geeniusele. Vilms sai aru, et tõesti võib liigne alastus olla reeglite vastane ning luges intsidendi lõppenuks.

Umbes viis päeva hiljem postitas Vilms Facebooki ühe artikli ERRi kultuuriportaalist, mis rääkis Betti Alveri luulekogumikust. Mõne aja pärast tuli Facebookilt teade, et Keiti konto on 24 tunniks blokeeritud. Mille peale, jäi selgusetuks.

Keiti vajutas koheselt nupule vaidlusta, kuid kuna konto oli blokeeritud, ei saanud isegi mitte blokeeringut vaidlustada, rääkimata Facebooki klienditoele kirja saatmisest.

“Mind ehmatas see kõige rohkem ära, et seal oli ka kirjas, et kui veel midagi on, siis saab konto blokeeritud kauemaks, mitmeks päevakski, või nad võivad konto üldse ära kustutada,” rääkis Vilms.

Tema sõnul pole ta postitanud midagi, mis võiks Facebooki reeglitega vastuollu minna. Keeleteemadest sotsiaalvõrgustik närvi ju ei tohiks minna.

“Kui nad nüüd otsustavad, et veel mingi süütu postitus on reeglite rikkumine, siis ma ei tea, äkki läheb konto üldse kinni? Ja see oleks minu jaoks suur kaotus! Ja ka eesti keele jaoks!”

Varro Vooglaid kahtlustab massilist raporteerimist

Sellest, et Facebook Varro Vooglaiu konto 30 päevaks blokeeris, kirjutasime juba mõnda aega tagasi. Vahepeal sai 30 päeva täis, ning konto ligipääs taastus. Hiljuti sai Vooglaid aga uue blokeeringu osaliseks, kusjuures põhjuseks oli osaliselt sama postitus, mille eest esimene blokeering tuli ja mille Facebook oli tegelikult juba ise eemaldanud.

“Esimese blokeeringu ma sain selle eest, et tsiteerisin Andrus Kivirähki, kes oli kirjutanud artikli, kus ta mõnitas minu isikut ja oli seal juures kasutanud sõna “pederast”. Mina seda ei kirjutanud, ma lihtsalt näitasin, kui labaselt ta väljendub,” rääkis Vooglaid.

Ühelegi Vooglaiu vaidlustusele Facebook ei reageerinud. Teise karistuse põhjuseks sai Facebooki sõnul kaks postitust. Neist esimene oli sama, Kivirähki artiklit tsiteeriv postitus, mille eest 30 päeva blokeeringut juba kantud. Teiseks postituseks oli üks pool aastat varem tehtud postitus, kus Vooglaid nimetas sooideoloogiat haiglaseks.

Vooglaid ise arvab, et blokeeringute taga võib olla pahatahtlike kodanike raporteerimine. “Ma arvan, et ega Facebook ise ei pööra sellele mingit tähelepanu, seal on mingid algoritmid, mille alusel blokeeringud määratakse, kui kaebusi tuleb piisavalt palju,” sõnas ta.

Jube Juss ehk disainer Juho Kalberg kirjutab oma FB seinal, et sai bani 2013. aastal tehtud postituse eest. Samas kirjutab ka Contra, et sai ka mitmeaasta vanuse postituse eest hoiatuse. Muuhulgas korjas FB nimetatud Contra postituse avalikkuse silme eest.

Hoiatuse FB-lt vihakõne eest on saanud ka ratturite grupp, kus arutati traditsioonilise vastasseisu – autojuhid vs ratturid – üle. FB pidas seda sobimatuks.

Üldiselt kokkuvõttes tundub, et kõiksugu kritiseerimisega tasub edaspidi olla ettevaatlik. Rohkem positiivsust ja FB on meie sõber edasi!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.