Uudis

Facebooki tõi kasutajateni uue privaatsustööriista, aga see on hämmastavalt kasutu

Facebooki uus privaatsustööriist valmistab pettumuse.Shutterstock

Facebook tõi täna üle kogu maailma kasutajatele tööriista nimega Off-Facebook Activity, mis näitab ära, mis veebilehed sinu kohta Facebookile andmeid jagavad. Tööriist ise asub SIIN, kliki paremal “Manage Your Off-Facebook Activity” ja viska nimekirjale pilk peale.

Suur osa veebilehti kogub külastajate kohta andmeid (nt mida sa seal otsinud või ostnud oled) ja selle läbi näidatakse sulle internetis personaliseeritud reklaame. See süsteem kehtib ka Facebooki puhul, veebilehtede kogutud andmed jõuavad Facebooki kätte ja koos sellega oskab Facebook sulle sobivaid reklaame näidata.

Paljud veebilehed kasutavad Facebookis ka platvormil sisse ehitatud tööriistu, mis koguvaid andmeid selle jaoks, et näha, kas nad jõuvad Facebookis õige sihtgrupini.

Off-Facebook Activity näitab täpselt ära, mis veebilehed Facebookiga andmeid jagavad. Nimekirjale pilku peale visates on aga üks mure: seda teevad pea kõik. Minu nimekirjas olid peaaegu kõik saidid, mida ma viimasel ajal külastanud Facebookis või sellest väljaspool külastanud olen: e-poodidest alustades kuni linnavalituse koduleheni välja.

Facebookis on sama tööriista all ka kaks nuppu: Clear History, mis kustutab praeguseks tekitatud lülid Facebooki ja teiste veebisaitide vahel, ja Manage Future Activity, mis ei lase tulevikus lülidel tekkida.

Kuid ka siin on suur “aga”. Esiteks ei märgi Facebook, kas kogutud andmed ka päriselt kaovad. Teiseks ei tähenda enda lahti ühendamine seda, et veebilehed sinu andmeid ei koguks ning samuti ei takista see andmetel Facebookini jõudmast. Välja lülitamine tähendab vaid seda, et Facebook ei kasuta neid andmeid personaliseeritud reklaamide näitamiseks.

Seega ei vähenda see nupp andmete kogumist ja saatmist ega ka reklaamide mahtu. Lõppkokkuvõttes jõuavad sinuni vaid personaliseeritud reklaamide asemel suvalised reklaamid.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.