Uudis

Foto: Täna avaldati esimene pilt mustast august

Raadioteleskoobid.Foto: Pixabay

Euroopa Liidult rahalist toetust saanud teadlased avaldavad esimese foto mustast august.

Euroopa Komisjon avaldas täna esimese kujutise mustast august, mis on tehtud ülemaailmse teaduskoostöö Event Horizon Telescope raames, kuhu on kaasatud ELi rahastatud teadlased. See suur avastus annab esimese otsese visuaalse tõendi mustade aukude olemasolu kohta ja avardab nüüdisteaduse piire.

Esimene foto mustast august.Foto: Euroopa Komisjon

Ajaloo esimene ülesvõte mustast august on ulatusliku rahvusvahelise teaduskoostöö „Event Horizon Telescope“ (EHT) tulemus, milles ELi rahastatud teadlastel on olnud keskne roll. See suur teaduslik saavutus tähendab paradigma muutust meie arusaamades mustadest aukudest, kinnitab Albert Einsteini üldrelatiivsusteooria prognoose ja avab meie universumi uurimisel uusi suundi. Esimene õnnestunud foto mustast august avaldati täna kuuel üle maailma üheaegselt toimunud pressikonverentsil.

Teaduse ja innovatsiooni volinik Carlos Moedas ütles: „Teadust inspireerib sageli ulmevaldkond ning mustad augud on pikka aega meie unistusi toitnud ja uudishimu äratanud. Tänu Euroopa teadlaste panusele ei ole mustade aukude olemasolu täna enam pelgalt teoreetiline kontseptsioon. See hämmastav avastus tõestab veelkord, kuidas koos partneritega üle kogu maailma on võimalik saavutada mõeldamatut ja ületada meie teadmiste piire.“

Euroopa Teadusnõukogu (ERC) professor Jean-Pierre Bourguignon lisas: „Õnnitlen kõiki maailma teadlasi, kes tegid selle inspireeriva avastuse ja avardasid meie teadmiste piire. Mul on eriti hea meel tõdeda, et Euroopa Teadusnõukogu rahastatud teadlased aitasid otsustavalt kaasa selle läbimurde saavutamisele. ELi julge otsus sellist paradigma muutvat fundamentaalteaduslikku uuringut rahastada on taas osutunud edulooks. Samuti kinnitab see ERC eesmärki rahastada suure riskiga ja suure kasuteguriga teadusuuringuid.“

Euroopa Teadusnõukogu kaudu saadud ELi rahaline toetus on olnud EHT-projekti jaoks väga oluline. Eelkõige on EL rahastanud avastuses osalenud kolme juhtivteadlast ja nende meeskonda. Samuti on liit toetanud projekti õnnestumiseks vajaliku suure teleskooptaristu arendamist ja täiustamist.

Tänased tulemused lisanduvad paljudele saavutustele, mis on tehtud ELi teadusuuringute ja innovatsiooni rahastamise programmide „Horisont 2020“ ja sellele eelnenud raamprogrammide raames. Sellele eduloole tuginedes on komisjon teinud ettepaneku programmi „Euroopa horisont“ kohta, mis on ELi kõige ulatuslikum teadus- ja innovatsiooniprogramm ning aitab ELil püsida ülemaailmsete teadusuuringute ja innovatsiooni esirinnas.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.