Uudis

Häkkerid võivad kutsuda voolukatkestusi esile ka taastuvenergiajaamades

Foto: Pixabay.com

Taani uurija avastas, et taastuvenergiajaamades kasutatavaid invertereid, mis näiteks päikeseenergiat elektrienergiaks ümber konverteerivad on võimalik kaugelt häkkida, muutes niiviisi võimalikuks küberkurjategijatel elektrikatkestusi esile kutsuda.

BBC kirjutab, et ohus on mitmete erinevate tootjate inverterid, millest Taani uurija Willem Westerhof mitmeid puudusi leidis. Pärast turvaaukude avastamist viis ta Amsterdami lähistel läbi katse, millega tõestas, et internetti ühendatud invertereid on võimalik rünnata ja kuna süsteemid peavad reguleerima vastavalt elektri nõudlusele ka selle tootmist, on võimalik ületootmist tekitades luua ülekoormus ja sellega ka näiteks voolukatkestus.

Mitmete inverterite korraga ründamisel võib olla seega tõsiseid tagajärgi. BBC võttis ühendust energiaspetsialisti Iain Staffelliga, kes küll riski nentis kuid arvas, et voolukatkestuse korraldamiseks tuleks rünnata siiski väga suurt hulka invertereid korraga.

Inverterite tootja SMA toob välja, et nende toodangust on vaid nelja tüüpi seadmeid ohus. Lisaks soovitavad nad kõigil muuta pärast seadme kasutuselevõttu ära selle salasõna. Samuti on firma testimas oma seadmeid ja muutmas tarkvara, et Westerhofi leitud auke kõrvaldada.

F Secure küberturvalisuse ekspert Tom van de Wiele sõnas, et on sarnaseid probleeme märganud ka teistes tööstuslikes seadmetes. Samas rõhutas ta ka, et kõik inverterid ei ole kindlasti rünnatavad ja kasutajad muretsema ei peaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.