Uudis

IT-minister Karu sai peaministrilt ülesande e-riigile restart teha

Peaminister Jüri Ratas (keskel) ning väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu (paremal).Foto: Riigikantselei

IT-minister Karu annab e-riigile restardi seades prioriteediks e-riigi jätkusuutlikkuse tagamise ning alustab konsultatsioonidega unarusse jäetud arenduste ja investeeringute selgeks tegemiseks.

Peaminister Ratase poolt seatud eesmärgiks on vaadata kriitiliselt üle e-riigi investeeringute juhtimine ning luua uus ministeeriumite-ülene strateegia e-riigi tuleviku kindlustamiseks.

Karu sõnul on tema ametisse astumisest saadik jäänud kõlama üks mure, senine riiklik IT-investeeringute süsteem ei ole olnud piisav, et tagada e-riigi jätkusuutlikkus.

Karu: paljud meie IT-süsteemid pole saanud hoolt

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kaimar Karu sõnul on ta novembris ametisse astumisest alates kohtunud erinevate huvitatud osapooltega, nii teiste ministeeriumite ja allasutuste kui ka riigi IT-juhtide ning eraettevõtjatega. Neist kohtumisest on jäänud kõlama mure, et senine riiklik IT-investeeringute süsteem ei ole olnud piisav, et tagada e-riigi jätkusuutlikkus.

“Me saame õigustatult olla uhked oma e-riigi üle. Usun, et oleme saanud üheks maailma parimaks digitaalseks riigiks tänu oma inimeste leidlikkusele ja julgusele, seda tihti maailma mastaabis olematute rahaliste vahenditega. Kuid paljud neist süsteemidest pole pärast esimese entusiasmi vaibumist saanud seda hoolt, mis tagaks nende pikaajalise töökindluse,” ütles Karu.

Praegune valitsus on võtnud eesmärgiks e-riigi usaldusväärsuse tagamise ning ettevalmistamise tulevikuks. Peaminister Jüri Ratas andis väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karule ülesande asuda kriitiliselt üle vaatama seni tehtud investeeringute kitsaskohti ning looma uut plaani e-riigi arendamiseks.

“Juba aastaid on lubatud tehnilisel võlal kasvada. Eestlased ootavad e-riigilt rohkemat kui pelgalt vananenud süsteemide peenhäälestamist. E-riik ei tohi eksisteerida pidevas kriisi-eelses seisundis. On viimane aeg, et riik hakkaks digiteemasid tõsiselt võtma. Olen väga tänulik, et peaminister on selle ülesande usaldanud just mulle,” lisas Karu.

Karu: e-riigi alustalade analüüsi pole nii suurelt ette võetud

Ministri sõnul pole nii suurelt e-riigi alustalade analüüsi veel ette võetud. Ministri juhtimisel luuakse uus tulevikku vaatav investeeringute plaan, mis keskendub jätkusuutlikkusele, mõistlikkusele ja läbimõeldusele ning ei ignoreeri maailma trende või Eesti reaalsust. Samuti vajab Eesti vastust eurorahade järsule vähenemisele lähiaastatel.

“Lühinägelikkus peab lõppema. Viimase umbes 15 aastaga on lubatud tekkida olukorral, kus riikliku tähtsusega süsteemid lonkavad ühte või mõlemat jalga; kellelgi pole plaani, mis saab pärast eurorahade lõppemist ning loodetakse heale õnnele, kui paratamatu pauk lõpuks käib. Mina ei luba sellel jätkuda,” lubas minister.

Ministri kohaselt peab parimaid lahendusi looma koos nendega, kes igapäevaselt näevad, mis seni puudu on olnud. Riigi infosüsteemide parendamine ning uue väärtuse loomine käib tihedas koostöös kasutajate, teenuseomanike ja arendajatega. Karu sõnul on Eesti ametkondadel väga võimekad IT-juhid, kelle vajadusi ja oskusi on liiga kaua ignoreeritud.

“E-riigi restart saab olla edukas vaid siis, kui muudatusi viiakse läbi koostöös kõigi ministeeriumite ning allasutustega. Igat uuendust tuleb kindlasti kaaluda ka lõpp-kasutaja vaatevinklist, olgu rolliks siis kodanik või ettevõtja. Just see on see teadmus, mis hakkab nüüd jõudma otse valitsuse tasandile,” sõnas Karu.

Minister Karu juhtimisel sõnastatakse uued riiklikud prioriteedid e-riigi arendamiseks. Investeeringud peavad olema portfellina koordineeritud üle terve riigi ning täitma samu strateegilisi eesmärke.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.