Jahmatav avastus: HDMI 2.1 standardit kasutavad ka telerid, millel pole ühtegi HDMI 2.1 funktsiooni

HDMI 2.1 tuli välja juba neli aastat tagasi.Foto: Shutterstock

HDMI 2.1 pidi tooma meile 4K 120 Hz ja 8K 60 Hz resolutsioone koos muutuva kaadrisageduse (VRR) ja automaatset väikest latentsust (ALLM) ning loomulikult ka 48 Gbps kiirust. Nüüd aga tuli välja midagi kummastavat.

Jama algas ühest Xiaomi monitorist, millel on HDMI 2.1 tugi, kuid lähemalt vaadates sai ostja aru, et monitoril pole mitte ühtegi 2.1 funktsiooni, kirjutab the Verge.

Varasemalt oli teada, et HDMI 2.1-l võivad puududa mõned funktsioonid, kuid nüüd tuli välja, et tehniliselt ei pea 2.1 sertifikatsiooniga seadmel olema mitte ühtegi reklaamitud funktsioonidest.

Ettevõttel oli veider vastus

TFTCentral uuris ettevõtte HDMI litsenseeria käest, kes standardiseerib HDMI kaableid ning sai teada, et HDMI 2.0 ei eksisteeri enam ning nüüd on selle asemel HDMI 2.1 teatud nüanssidega. Ettevõte ütles, et kõik 2.1 versiooniga seonduvad ühtimised ja funktsioonid on täiesti valikulised.

Foto: HDMI

Ülemises tabelis on näha kõik funktsioonid, mis saavad HDMI 2.1-l olla. Reaalsuses aga peaks kõige parempoolsemas veerus olema vastuse “jah” asemel “võibolla”. HDMI litsenseerija sõnul peavad nad toetuma sellele, et tootjad ja edasimüüjad märgivad ise ära, milleks nende toode võimeline on.

Seadmete näitajaid ei ole lihtne leida

Igat HDMI 2.0 monitori ja televiisorit saab müüa nüüd 2.1 seadmena, ilma, et sel peaks olema midagi HDMI 2.1 seostatavat. Ning kliendid peavad kaevama läbi pikkade spetsifikatsiooni lehtede, et saada teada, kas nende monitor või televiisor toetab ka päriselt HDMI 2.1 funktsioone ning kui jah, siis milliseid.

Eesti edasimüüjate lehel on alati kirjas, mitu HDMI pesa seadmel on, kuid enamasti puudub info pesade versioonist. See on tarbijale pigem positiivne, kuna sunnib kindlate vajadustega kliente ise guugeldama HDMI funktsioonide kohta ning ei kutsu valereklaamiga ostma.

Vaadates elektroonikapoode, on umbes pooltel kauplustel näha infot teleri HDMI versiooni kohta, kuid peaaegu üldse pole infot funktsioonide kohta. Sama kehtib ka monitoride kohta, millel üldiselt on vähem funktsioone ning oleks neid selle võrra lihtsam välja tuua.

Funktsioone ja lisasid on ostjal soovitav ise internetist vaadata, kuid isegi siis tasub enne täpselt järgi uurida, mis lisasid ekraanis või teleris tahta. Üks paremini kättesaadava spetsifikatsioonide lehega on näiteks LG, kelle veebileht on lisaks muule ka täiesti eestikeelne 

USB C-ga on sarnane probleem

Teoreetiliselt on tegu ühe pesaga, millega saab sülearvutit kiirelt laadida, kiirusel 20Gbps andmeid liigutada, mitu monitori taha ühendada ning isegi ühendada välise videokaarti. Reaalsus võib olla aga hoopis teistsugune ning kaugeltki kõik funktsioonid ei pruugi olla alati toetatud.

Ka USB kasutas HDMIle saranast turunduskampaaniat, nimetades USB 3.0 ja 3.1 ümber USB 3.2 Gen 1 ja 3.2 Gen 2.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.