Kohus põhjendab, miks nad Levikomi 5G-kaebuse jälle rahuldamata jätsid

Mobiilimast.Foto: Martin Mets

Tallinna ringkonnakohtu pressiesindaja sõnul seisneb Levikomi 5G kaasus selles, kuidas ja mitme loa alusel jagada oksjoniga hõlmatud sagedusala, kuid kohus ei saa avaliku võimu kandja eest otsustada, milline lahendus oleks kõige mõistlikum ja otstarbekam.

Ringkonnakohus ei rahuldanud üleeile Levikomi apellatsioonkaebust ning jättis 20. septembril halduskohtu tehtud otsuse muutmata ehk juba kaks kohtuastet on leidnud, et riik ei ole 5G-sagedusalade oksjonil valesti käitunud.

Levikomi juht ütles eile Geeniusele, et kaebavad otsuse edasi. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esindaja sõnul on oksjoni korraldamine olnud põhjendatud ja õiguspärane.

Vaidlus Levikomi ja riigi vahel sai alguse tänavu veebruaris, mil korraldati 5G-sagedusribade jagamise oksjon. Tallinna ringkonnakohtu otsusest tulenevalt peatati oksjon aprillis. Levikom leiab, et vaid kolme loa jagamisel eelistab riik kolme suurt operaatorit.

Kohus: praegune oksjon ei ole ainus 5G-sageduslubade oksjon

Tallinna ringkonnakohtu pressiesindaja Anneli Vilu sõnul oli menetluse peamiseks küsimuseks, kas määrusega kolme sagedusloa väljaandmine nelja asemel riivab ettevõtlusvabadust ning kas see on õiguspärane.

“Haldusorgani ulatusliku kaalutlusruumi puhul, nagu praegusel juhul, saab kohus sellesse sekkuda eelkõige juhul, kui konkursi tingimused on ilmselgelt asjakohatud või meelevaldsed. Praegusel juhul seisneb vaidlusalune kaalutlusotsus selles, kuidas ja mitme loa alusel jagada konkursiga hõlmatud sagedusala. Riigil on võimalik valida mitmete teoreetiliselt võimalike variantide vahel, mis tähendab, et tegemist on suure kaalutlusruumiga,” ütles ta.

Vilu kinnitusel ei saa kohus avaliku võimu kandja eest otsustada, milline lahendus oleks kõige mõistlikum ja otstarbekam, vaid saab üksnes hinnata, kas valiku tegemisel on järgitud kaalutlusreegleid ning esitatud piisavad ja asjakohased põhjendused.

Kuigi Eestis on kolm suur sideoperaatorit (Telia, Elisa ja Tele2) ning ka 5G-oksjonil antakse välja kolm sagedusluba, siis ei saa kohtu sõnul automaatselt järeldada, et sageduslubade arv ongi määratud peamiselt just sellest lähtudes.

“Sageduslubade arvu piiramine kolmega võib küll vähendada väiksemate ettevõtete võimalusi mõni luba omandada, kuid kui lubade arvu määramisel on riik tuginenud asjakohastele ja ratsionaalsetele kaalutlustele, ei ole tegemist konkurentsi põhjendamatu piiramisega,” lisas Vilu.

Kohus märkis, et arvestades nii praeguseid sagedusala kasutuse piiranguid kui ka tuleviku vajadusi, võib sagedusala jaotamist kolmeks pidada mõistlikuks kompromisslahenduseks, mis samal ajal jätab ruumi ka konkurentsile.

Kohtu hinnangul ei saa arvestamata jätta ka asjaolu, et praegune oksjon ei ole ainus sageduslubade oksjon.

“Kavandamisel on konkursid ka teiste 5G-võrgu arendamise potentsiaaliga sagedusaladele (700 MHz ja 26 GHz). Uued konkursid tähendavad ka seda, et kogu 5G-teenuste turgu ei jagata tingimata vaid kolme suure sideoperaatori vahel.”

MKM: meie lähenemine on olnud põhjendatud ja õiguspärane

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) avalike suhete nõuniku Laura Laasteri sõnul näitab juba teise kohtu tasandi otsus, et MKMi lähenemine 3410–3800 MHz konkursi korraldamisele on olnud põhjendatud ja õiguspärane.

“Peale kohtuotsuse jõustumist oleme valmis konkursiga edasi minema. Lisaks rõhutame endiselt, et tegemist ei saa olema ainsa 5G-võrkude sagedusvahemikuga ning asjade interneti 5G-rakenduste jaoks sobivad teised vahemikud paremini,” lisas Laaster.

Nõuniku sõnul on kõik kvalifitseeruvad pakkujad oodatud ka 3,6 Ghz sageduste nimel oksjonil reaalsel alusel pakkumisi tegema.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.