Uudis

Martin Mets: Miks ma autoroolis telefoninäppimise ära lõpetasin

Kui nüüd võiks arvata, et mul oli silmiavav avariilähedane olukord, kus mul autoroolis oli pilk teeelt telefoni kadunud ning millest napilt eluga välja tulin, siis eksite.

Vastupidi, ma jalutasin üle ülekäiguraja ja punase Fordiga sellele lähenenud daam ei pannud tähelegi, et ma seda tegin. Ega see daam ei pannud tähelegi, et mingi olukord üldse oli.

Me kõik teame, et see pole mingi eriline vaatpilt, pigem üsna tavaline. Ma nägin seda juba ette ja jõudsin eest ära liikuda.

Me kõik oleme süüdi

Mingit näpuga viibutamist ja moraali lugemist selles olukorras on keeruline või mõttetu teha. Me kõik oleme niimoodi eksinud ja las see jääda poliitikute tööks.

Me kõik teame, et mitte ainult nii ei tohi teha, sest seadused ja trahvid, vaid midagi reaalselt halba võib juhtuda. Alustades sellest, et võid auto velje vastu kõnniteeäärt kõveraks väänata kuni selleni välja, et teele jooksnud lapse sandiks sõita.

Meil on ju raske. Elame maailmas, kus kogu aeg midagi toimub, uudiseid ajab üle ääre ja telefonis teavitused piiksuvad. Kui on igav, siis kiika telefoni, sest seal midagi ikka toimub. Alati.

Kui vaatan sel suvel Tallinnas ummikus passivaid juhte, siis saan väga hästi aru, et neil on igav. Sõidad viis meetrit, siis 20 sekundit paus, sõidad viis meetrit, paus ja nii edasi. Jõle tüütu, aga lahendus on käeulatuses. Tundub nagu rumalus mitte telefoni järele haarata isegi.

Kuidas mitte telefonis olla sel täiesti tuimal ajal? Või üldse autoroolis vähem telefoni näppida? Ma olen asunud tegelema sellega kõigega juba enne autosse istumist.

Nutikuse nudimine

Mul on telefonis enamik teavitusi välja lülitatud, mul tegelikult pole vaja teada, kui mõni pooltuttav enda mojito-pildi Facebooki pani. Peale selle, mul on telefon üldse peaaegu kogu aeg hääletu peal. Kõnedel pole ka mingit värinat peal. Mitte selle jaoks, et autoroolis mind keegi ei segaks, vaid et mind üldse keegi ei segaks. Nutitelefon peab siiski mind teenima, mitte mina teda.

Kui olen tööl, siis on telefon laual ja ma näen, kui keegi helistab. Ülejäänud olukordades ma helistan tagasi, kui mulle tundub, et kõne oli oluline. Mul ole hirmu, et ma jään millestki ilma. Tuimalt Facebooki skrollimine oli viimati vist popp aastal 2014.

Nii on autorooli istudes kõik juba palju lihtsam ja võimalus, et telefon tähelepanu nõuab, juba olematu. Aga muidugi autosse jõudes ühendan telefoni kohe autoga ära, et podcaste või muusikat kuulata.

Nii olengi autosõitu võtnud ajana, mis on mul iseenda jaoks, kus mind mitte keegi ega miski ei sega. See on päris mõnus enda mõtetega koos olla rahulikult. Puhata ekraanidest, mis mul muul ajal niikuiniikõikjal ümber on.

Tegelikult olen ma proovinud ka siiani autos telefoni võimalikult vähe kasutada. Ma isegi pole endale autosse telefonihoidikut pannud, sest ma kujutan ette, et kui see telefon mul kogu aeg silme ees oleks, siis küll ma ka seda vaataksin, isegi siis, kui selleks mingit põhjust pole. Teate küll, nagu täis kõhuga käid külmkapiust katsumas. Pigem äre pange seda telefonihoidjat üldse autosse, see on mõttetu.

See on muidugi kätte maksnud, kui on vaja olnud kuskil võõras kohas navigeerida, siis mõtlen, et küll oleks mugav, kui oleksin pannud telefonihoidiku. Aga üldiselt saab ka häälkäsklustega liigeldud ja pärast mõnd tüütut olukorda pole ma ikkagi seda hoidikut ostnud.

Proovin olla osa lahendusest

Vaadates viimase aja kurba liiklusõnnetuste statistikat, siis tundub praegu eriliselt vastutustundetu üldse telefoni vaadata, tunned kohe, et sa oled osa probleemist, nagu Estoni Kohver ütleks.

Samas see sund, et mitte autoroolis telefoni vaadata, ei saa tulla kuskilt ülevat poolt, mingi riikliku kampaania raames või nii, et kiirukaamerad tuvastavad seda ja lajatavad kohe trahviga. See muutus peab ikka tulema inimestelt endilt.

Ja nii ma otsustasingi olla osa lahendusest ja vaadata, kas ma saan ilma roolis telefoni vaatamata hakkama. Siiani olengi peaaegu saanud, kui mõni väiksem libastamine välja arvata.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.