Ootamatu käik: Tele2 blokeerib massilise petukõnede lainega seotud välismaised telefoninumbrid

Petturid on kogu Eesti sihikule võtnud.Sakala/Scanpix

Sel sügisel on petturid kogu Eesti sihikule võtnud ja sulidel käib massiline petukampaania, et telefoni otsas investeerimislubadustega inimesed liimile saada. Nagu politsei andmetest näha, pole see mingi naljaasi: eestimaalased on kaotanud petturitele miljoneid eurosid.

Geenius pani lugejate abil kokku nimekirja telefoninumbritest, kust petturid helistavad. Küsisime sideoperaatoritelt, kas neil on võimekus need numbrid oma võrgus blokeerida ja vastused tulid küllaltki erinevad.

Näiteks Tele2 klienditeenindusdirektor Sirli Seliov sõnas, et nemad blokeerivad Geeniuse artiklis välja toodud välismaised telefoninumbrid. “Samas nimekirjas olevaid Eesti lauatelefoninumbrite omanikke teavitame probleemist, palume neil asja uurida ning vajadusel lõpetada nendelt numbritelt teenuse pakkumise,” lisas Seliov.

Seliovi sõnul saab Tele2 omalt poolt petukõnede numbrid blokeerida, kui kliendid või vastav riigiasutus teavitavad meid konkreetsetest numbritest, millelt petukõnesid tehakse. “Tele2-l on alus numbri blokeerimiseks, kui meieni jõuab info, et inimene on sattunud kõne tagajärjel pettuse ohvriks. Kahjuks on blokeerimine lühiajaline lahendus, kuna petturid loovad endale uued numbrid ja jätkavad tegevust,” ütles ta.

“Kui inimesele tundus müügikõne agressiivse ja kahtlasena, aga pettuseni asi ei jõudnud, peab ta teavitama sellest eelkõige tarbijakaitseametit. Kui tarbijakaitseameti uurimise tulemusena selgub, et tegemist on ebaseadusliku tegevusega ehk petukõnedega, siis teavitatakse sellest politseid ja vajadusel mobiilsideoperaatorit,” selgitas Seliov, kuidas petukõne saamisel tegutseda.

Oodatakse klientide tagasisidet või ameti otsust

Seevastu Telia ja Elisa veel numbreid blokeerima ei hakka. “Selliste investeerimiskõnede blokeerimise otsust ei saa langetada sideteenuse pakkuja, vaid selleks on vaja menetlusorgani korraldust,” vastas Geeniuse päringule Telia pressiesindaja Raigo Neidorf.

Elisa infoturbejuht Mai Kraft selgitas, et bumbrite blokeerimine toimub Elisas sõltuvalt olukorrast. Numbrid blokeeritakse siis, kui võtab Elisaga ühendust ja kirjeldab kõne olemust ning probleemi. “Või kui tarbijakaitseamet nõuab, et sideettevõtja piiraks kliendi juurdepääsu sideteenusele või kõne valimise võimalust numbrile, kui see on põhjendatud pettuse või väärkasutuse tõttu,” lisas ta.

“Proovime alati ka klientidele teadvustada, et kuigi sarnased investeerimiskõned on tüütud, siis tuleb ennekõike ise kriitiliselt mõelda ja mitte usaldada oma andmeid, süsteeme ning ennekõike raha, tundmatute inimeste kätte,” rääkis Kraft.

“Palume klientidel sarnastest petuskeemidest oma mobiilsideoperaatorile teada anda, et info jõuaks võimalikult varakult meieni ning saaksime operatiivselt tegutseda,” lõpetas ta.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.