Oxfordi uuring: noorte suurenenud sotsiaalmeediakasutus ei mõju neile halvasti

12 000 Briti teismelise hulgas tehtud uuring näitab, et seosed sotsiaalmeediakasutuse ja eluga rahulolu vahel on kahesuunalised ja parimal juhul tagasihoidlikud, kuid võivad sõltuda noorte soost.

Oxfordi ülikooli teadurid uurisid kaheksa aasta jooksul Briti perekondi, et selgitada, kuidas mõjutas nende sotsiaalmeediakasutus tavalisel koolipäeval nende rahulolu eluga.

Tegu on esimese laiaulatusliku uurimusega, mis proovis leida seoseid noorukite suurema sotsiaalmeediakasutuse ja nende heaolu vahel.

Teadlased avastasid, et enamik seoseid noorukite heaolu ja sotsiaalmeediakasutuse vahel on triviaalsed, kuid avastasid mõned kahesuunalised efektid ehk mitte suurenenud sotsiaalmeediakasutus ei viinud madalama rahulolu poole, vaid vastupidi.

Noorukite madalam rahulolu eluga viis suurema sotsiaalmeediakasutuse poole ja vastupidi, kõrgem heaolu viis vähema sotsiaalmeediakasutuse poole. Sellised efektid esinesid küll sagedamini tüdrukute puhul, trendid olid siiski üsna tagasihoidlikud.

Uurimuse autorid Andrew Przybylski ja Amy Orben märkisid, et tegu on olulise sammuga sotsiaalmeedia mõjudest arusaamisega üldse.

“Arvestades viimaste aastate jooksul toimunud tehnoloogia ülikiiret arengut on muutunud ülioluliseks küsimused, kuidas meie sagenenud tehnoloogiakasutus üksteisega suhtlemisel mõjutab meie heaolu,” ütles Przybylski.

“Enamik praegu toimuvast debatist põhineb olematutel tõenditel ja see uuring on ülioluline samm tehnoloogiamõjude kaardistamisel.”

Üle poole statistilistest mudelitest, mida teadlased katsetasid, ei näidanud märkimisväärseid seoseid. Need, mis näitasid seoseid, ei olnud nii lihtsad nagu tavaliselt meedias on kajastatud, rääkis Tobias Dienlin, kes samuti töötas uurimuse kallal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.