Uudis

Peaminister Ratas allkirjastas USA asepresidendiga 5G ühisavalduse, mille kohta on öeldud, et Huaweid ei tohi lasta 5G-võrkude juurde

Peaminister Jüri Ratas Valges Majas kohtumas USA asepresidendi Mike Pence'iga.Foto: The White House Press Office

Peaminister Jüri Ratas viibis sel nädalal Ameerika Ühendriikides, kus tal oli mitmeid kohtumisi sealsete poliitikute, kuid ka väliseestlastega. Vahetult enne tagasilendu külastas Ratas Valget Maja, kus allkirjastas koos USA asepresidendi Mike Pence’iga ühisavalduse 5G võrkude turvalise arendamise kohta.

Analoogse avalduse allkirjastasid septembris USA ja Poola ning toona ütles Pence’i kabinetiülem Marc Short Associated Pressile antud kommentaaris konkreetselt, et Hiina kommunistlikule parteile ei tohi anda võimalust luureandmete kogumiseks Huawei kaudu.

Ühisavalduses ei ole konkreetselt Huaweid mainitud, kuid kui juba asepresidendi kabinetiülem ütleb avalikult välja, et selle avaldusega piiratakse Huawei seadmete kasutamist 5G osas, siis ei pea olema selgeltnägija, et saada aru, mis on avalduse eesmärgiks.

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse juht Sven Sakkov ütles sel nädalal, et Eesti jaoks on tegemist julgeoleku küsimusega, mitte ei ole tegu kaubandussõjaga.

Eeldatavasti allkirjastab USA analoogse avalduse veel mitme liitlasega, vähemalt nii on asepresident mitmetes oma sõnavõttudes andnud mõista.

Geenius kirjutas oktoobri keskpaigas, et nii Poola kui Eesti, avaldused tuginevad kevadel Prahas peetud 5G-konverentsil tehtud ettepanekule, mille kohaselt ei saa 5G-võrke luua nende firmade poolt toodetud seadmetega, mis on riikide valitsuste mõju all.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.