Uudis

Politsei digikioskite taastamine käis käsitsi ja võttis aega mitu päeva

Digikiosk politsei- ja piirivalveameti (PPA) teenindusesFoto: PPA

Üle-eelmise nädala esmaspäevast saadik oli häiritud politsei- ja piirivalveameti (PPA) digitaalsete hõivekioskite kasutamine ameti teenindustes. Katkestus puudutas kõiki kioskeid üle Eesti ning nende töö suudeti täielikult taastada alles neljapäevase tööpäeva jooksul. 

PPA sõnul võttis vea tuvastamine, lahenduse leidmine ja likvideerimine nii kaua aega, kuna katkestus mõjutas kõiki digikioskeid, mis paiknevad PPA teenindustes üle terve Eesti. Üllatuslikult oli üheks suurimaks takistuseks see, et kioskite töökorda saamiseks pidi tehnik kõiki neid füüsiliselt külastama ehk uuendust ei saanud infosüsteemidele distantsilt teha. 

Küberrunnakut ei toimunud

Probleemi lahendamisega tegeles siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus, mille pressiesindaja Eger Karuse ütles Geeniusele, et kõige kiiremini saadi kioskid töökorda Tallinnas asuvas Tammsaare teeninduses. Seal suutis tehnik vea likvideerida teisipäeval kella 12. 

“Suuremate Eesti linnade teenindustes taastati teenus kolmapäeval tööpäeva jooksul. Viimased kolm väiksemat Eesti linna said teenuse tagasi neljapäeval tööpäeva jooksul,” ütles Karuse. 

SMIT välistab võimaluse, et tegu oli küberrünnakuga. Juurpõhjuseks oli nende sõnul kioskite tarkvaras, mis pärast SMITi turvasertifikaatide uuendamist enam korrektselt ei töötanud. 

“Kuna aga nende hõivekioskite tarkvara loojaks ja haldajaks on teised partnerfirmad, siis parandamise kiirust SMIT kahjuks kuidagi mõjutada ei saanud,” kirjeldas pressiesindaja.

Viga tuvastati pea üheaegselt nii PPA teenindustes, kui ka SMITi monitooringust. Seda siis kui töönädala alguses andmete saatmised kioskitest haldussüsteemidesse ebaõnnestuma hakkasid.

PPA pressiesindaja Britta Sepp lubas, et amet analüüsib koos osapooltega tekkinud olukorda ja proovitakse leida lahendusi, kuidas saaks tulevikus selliseid olukordi vältida või paremini lahendada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.