Riigil pole raha, et täita e-valimiste töörühma ettepanekut

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektori asetäitja Margus Arm.Foto: Hans Lõugas

Riigil pole raha, et palgata juurde inimesi, kelle tööks oleks e-valimiste turvalisuse tagamine. Uute inimeste palkamise ettepaneku tegi eelmisel nädalal töö lõpetanud e-valimiste töörühm koondaruandes.

Antud ettepanekut pidas vaid üks töörühma liige madala prioriteetsusega ettepanekuks. Uute töötajate palkamise asemel kaalub riik akadeemikute, vabatahtlike ja väliste ekspertide kaasamist.

RIA: e-valimiste töörühm võiks jätkuda

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) juurde loodud e-valimiste töörühm tegi eelmisel nädalal riigi infosüsteemi ametile (RIA) ja riigi valimisteenistusele (RVT) ettepaneku suurendada e-valimistega seotud inimeste hulka. Ettepanek oli ajendatud sellest, et e-valimistega on seotud liiga kitsas ring inimesi ja seetõttu ei kiirgu e-valimiste usaldus laiemale avalikkusele üle.

RIA eID osakonna juhataja Margus Armi kinnitusel ei ole ametil raha, et uusi töötajaid palgata ning selle asemel nähakse lahendusena vabatahtlikke ja väliseid eksperte.

“Hetkel ei ole RIA-l võimalik juurde palgata täiendavaid inimesi, selleks puuduvad ka vahendid. Kuid saame ka teadlikke inimesi teistmoodi e-valimiste protsessi kaasata, näiteks akadeemikuid, vabatahtlikke ning väliseid eksperte, näiteks kasutades süsteemi vigade leidmiseks puugijahti (bughunt) ning tehes ülikoolidega koostööd teadus- ja lõputööde näol,” ütles Arm.

Armi sõnul jagas töörühm RIA seisukohta, et valimistega seotud infosüsteemide arendamine ja hooldamine peab olema paremini ja jätkusuutlikumalt rahastatud. Tema sõnul arutab amet lähiajal RVT-ga, kuidas panna seaduse tasemel täpselt paika RIA ning RVT rollid ja tagada nende täitmiseks vajalik rahastus.

“Töörühma moodustamine oli hea initsiatiiv, sest see andis ekspertidele võimaluse näost näkku e-valimiste turvalisuse ja korraldamise üle arutleda ning seda just valimisperioodi vahelisel ajal. Meie hinnangul võiks sarnane laiapõhjaline koostööformaat jätkuda, sest nii saavad eriarvamusel spetsialistid oma seisukohti üksteisele selgitada,” lisas Arm.

eID osakonna juhataja märkis sedagi, et töörühm oli nõus e-valimiste jätkumises, kuid samas tuldi välja ettepanekutega, mis aitaksid e-valimisi paremini ja inimeste jaoks veel selgemalt korraldada.

Armi kinnitusel valmib juba kevadeks turvanalüüs, mis annab vastuse, kas e-valimistel hakatakse pakkuma mobiiliga hääletamise võimalust. Smart-ID toe lisamine otsustatakse aga juba lähiajal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.