Uudis

Riik leidis võimaluse, kuidas 5G-võrgus mõnda firmat välistada

MobiilimastFoto: strandhe (Flickr/CC)

Riik on töötamas välja elektroonilise side seaduse volitusnormi, mis võimaldab rakendada määruseelnõu, millega saaks teoreetiliselt keelata sideoperaatoritel 5G ning teiste tehnoloogiate puhul Huawei või teiste tootjate seadmete kasutamist.

Sama määruseelnõu osas on justiitsminister öelnud, et see on põhiseaduse vastane. Põhiseadusega kooskõlla viimiseks töötabki riik hetkel volitusnormi kallal.

Konkreetse tootja keeld tehakse võimalikuks volitusnormiga

Mullu novembris algatas väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu määruseelnõu muutmise, millega riik tahab, et sidettevõtjad kooskõlastaksid võrkudes kasutatavad seadmed tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve ametiga (TTJA).

Teoreetiliselt rääkides on riigil eelnõuga võimalik piirata mõne konkreetse tootja või seadme kasutamist sidevõrkudes. Näiteks teha seda Huawei või Nokia 5G seadmete puhul. Sellist piirangut on põhiseaduse vastaseks pidanud justiitminister Raivo Aeg.

Põhiseadusega kooskõlla viimiseks töötab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) avalike suhete nõuniku Laura Laasteri kinnitusel MKMi ja justiitsministeeriumiga koostöös välja volitusnorm.

Laasteri sõnul lisanduks elektroonilise side seadusesse vabariigi valitsusele volitus taoline tehnoloogia kooskõlastamise protseduur kehtestada.

Huawei esindajad on riigiga korduvalt kohtunud

Lisaks sellele, et minister Karu kohtus kaks nädalat tagasi Huawei Baltics juhi Ricky Cheni ning teiste Huawei esindajatega on riiklikul tasemel ettevõttega kohtumisi veelgi olnud.

Kohtumistel on riiki esindanud riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk. Eelmisel aastal kohtus Rikk Huawei esindajatega kahel korral ning sel aastal on korra kohtunud ka Huawei’d esindava advokaadibüroo Cobalt esindajaga.

Lisaks on Cobalt MKMile sel aastal esitanud ka teabenõude, millele vastas IT-asekantsler Siim Sikkut.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.