Riik tahab, et äpitaksod vastutaksid oma pakutava teenuse eest, aga Bolt ei taha seda teha

Bolti auto.Foto: Reuters

Riik on üle aasta töötanud liiklusseaduse eelnõu kallal, mis tooks muudatusi ka äpitaksode regulatsiooni. Kuigi näiliselt oli ja on Eesti siiani üks väheseid riike, kus on äpitaksondus seadusega reguleeritud, siis ei ole meil seadust, mis kohustaks taksoäppe kontrollima juhte, kes teenust osutavad.

Eelnõu on tänaseks läbinud esimese kooskõlastuse ning peagi läheb see uuesti kooskõlastamisele. Punkt, mis paneks taksoäppidele endile kohustuse juhte kontrollida ei ole eelnõust esimese kooskõlastamise järgselt kadunud ning eeldatavasti ei kao ka pärast teist ringi.

Eelnõu väljatöötajad rügavad selle nimel, et see jõustuks järgmise aasta juulist. Suurematest taksoäppidest on sellele vastu Bolt, mis leiab, et nõuetele vastavuse kontrollimise vastutust ei tohi neile panna.

Bolti, Uberi ja muude taksoäppide teenuseid ei saaks ilma erilubadeta osutada

2017. aasta suvel jõustus ühistranspordiseadus, mis reguleeris taksoäppe. Seaduse kohaselt liigituvad Bolti, Uberi ja Yandexi laadsed äpid infoühiskonna teenuste alla.

Seadus ütleb konkreetselt, et taksoteenust tohivad osutada vaid need autojuhid, kel on olemas taksoveoluba ning sõiduki- ja teenindajakaart. Samas ei kohusta seadus taksoäppe nimetatud lubade kontrollimisega tegelema, vaid kogu vastutus on kohalike omavalitsuse õlul, kes ka neid lube väljastavad.

Just seda osa soovib majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) eelnõuga muuta, pannes lubade kontrollimise kohustuse taksoäppidele.

Sellega ei ole aga päri Bolt, mille kaasasutaja Martin Villig saatis juba tänavu jaanuaris toonasele majandusministrile Kadri Simsonile kirja, kus andis mõista, et eelnõu jõustumine tähendaks Eestis sõidujagamise lõppu. Firma pressiesindaja sõnul ei ole Bolti seisukoht vahepeal muutunud.

“Leiame, et vastutust nõuetele vastavuse kontrollimiseks ei tohi panna platvormidele. Kontrolli läbiviimine peab olema dokumentide väljastajate töö, olgu selleks siis MuPo või keegi, kellele seadus selle kohustuse paneb,” ütles Bolti pressiesindaja Jaan Lašmanov.

MKMi ametnik: Bolti maskeraad on nende enda valik

MKMi teede- ja raudteeosakonna nõunik Hindrek Allvee tõi näiteks just Bolti, mis on pikalt öelnud, et nemad ei vastuta lubade olemasolu eest, kuna nad on vaid vahendajad ehk nemad ei tegele taksoveo korraldamisega.

“Meie hinnangul on selge, et nad (Bolt toim.) on taksoveo korraldajad. See, et nad tahavad sellist maskeraadi edasi teha on nende valik. See (mida nad pakuvad toim.) ei ole sõidujagamine, see on konkreetne ühistransporditeenus,” ütles Allvee.

Allvee seisukoha tõenduseks on kas või see, et Bolt on tütarfirma alt võtnud endale taksoveoloa. Bolti tütarfirma Bolt Services EE OÜ-l on alates 20.10.2017 taksoveo tegevusluba.

Nõuniku kinnitusel on eelnõu eesmärgiks see, et taksoäpid vastutaksid selle eest, et igal teenust osutaval juhil oleksid olemas seadusega nõutavad load. Kui neid ei ole ei tohiks tema sõnul äpi loonud firmad selliseid isikuid teenuse osutamise juurde lubada.

Lašmanovi sõnul ei saa Bolt avaldada statistikat, mis puudutab informatsiooni kui palju autojuhte on Bolt lükanud tagasi kuna neil ei ole seadusega nõutavaid lube olemas.

Kuigi teenindajakaardi ja sõidukikaardi olemasolu kontrollimine on nende väljastaja ülesanne, siis kontrollib Bolt pressiesindaja kinnitusel juhtidel kehtiva teenindajakaardi olemasolu. Samas on see vaid üks kolmest nõutud loast lisaks juhiloale, mis peab teenuse osutajal olema.

Kui eelnõu läheb läbi ja jõustub sellisel kujul nagu on hetkel kavandatud, siis saavad kohalikud omavalitsused seadust eiravatele äpitaksodele ettekirjutusi teha. Kui ka seda ei järgita, siis saab äpile rahalise sanktsiooni määrata ning kui ka seda ei täideta, siis saab taksoveoloa kehtetuks tunnistada.

Kui Bolt järgib seadust selliselt nagu ta on praegu kirjutatud, siis konkurent Uber kontrollib kõigi seadusega nõutud lubade olemasolu.

Läbipaistvuse huvides toob Geenius välja, et selle nädala alguses võtsid toimetusega ühendust Uberi palgatud PR-agentuuri META Advisory esindajad, kes pöörasid ajakirjanike tähelepanu sellele, et Uberi konkurent Bolt ei järgi seadust. Geeniuse artikkel oli töös juba nädalaid enne Uberi palgatud agentuuri poolse lobitöö algust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.