Riik võttis biomeetriliste passide toega Smart-ID läbivaatamiseks ajapikendust

Smart-ID mobiilis ja biomeetriline pass.Foto: Geenius Meedia/Ronald Liive

Smart-ID autentimisteenuse loonud SK ID Solutions (SK) soovib teenusele lisada biomeetriliste passide toe. Biomeetriliste passide abil saaksid Smart-ID senised kasutajad viia konto olemasolevalt seadmelt üle uuele seadmele Mobiil-ID-d või ID-kaarti kasutamata.

Kuigi lahendust on SK testinud ning see on läbinud auditi, siis peab sellele heakskiidu andma ka riik. Esialgu pidi riiklik järelevalve seadusest tulenevalt hinnangu andma veebruari alguseks, kuna aga tegemist on uudse lahenduse kasutuselevõtuga, siis võttis riik pikendust ning langetab oma seisukoha hiljemalt 21. veebruariks.

SK juht: biomeetriliste passide tugi ei ole otseselt eestlastele suunatud

SK ID Solutions AS (SK) juhataja Kalev Pihli sõnul saab uudset lahendust juba täna Smart-ID äpis katsetada ning esialgsest tagasisidest on süsteemis ka parandusi tehtud. Kuna eestlaste seas on levinud Mobiil-ID ja ID-kaart, siis ei ole tema kinnituselbiomeetriliste passide tugi otseselt eestlastele suunatud, vaid pigem Läti ja Leedu kasutajatele.

Esialgu ei saa passiga uut kontot luua, vaid olemasoleva konto tõsta uude seadmesse üle, näiteks uue telefoni ostu korral. Konto üleviimisel küsitakse Pihli sõnul Smart-ID kasutajalt kinnitust, kas ta soovib protsessi lõpule viia. Sellega minimeeritakse võimalus, et keegi kasutab lahendust pahatahtlikult ära.

Lisaks Lätile ja Leedule oleks lahendus suunatud ka teistesse riikidesse, kus ei ole eID lahendused laialt levinud. Pihli kinnitusel on ettevõttel arenguplaanides olemas ka mõtted ja plaanid, kuidas biomeetrilisi passe ära kasutada täiesti uute kasutajate puhul, kellel ei ole varaem Smart-ID kontot olemas.

https://www.youtube.com/watch?v=OQOk4IRlPYg

Süsteemi üle teostab hetkel kontrolli riigi infosüsteemi amet (RIA), mis oleks seadusest tulenevalt pidanud oma seisukoha tegema teatavaks 1. veebruariks, mil täitub 50 päeva ajast, mil SK esitas ametile uuenduse kohta käiva taotluse.

Eile SK-le saadetud kirjas teatas RIA, et kuna tegemist on uudse lahenduse kasutusele võtmisega, siis läheb neil veidi kauem aega ning otsus peaks selguma 21. veebruariks. RIA otsuselt lähtuvalt saab SK võtta uuenduse kasutusele ka väljaspool Eestit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.