Uudis

Riiklikel küberõppustel pannakse proovile energeetika- ja telekommunikatsiooni sektorid

Riik korraldab sel aastal mitmeid küberõppuseid, mis on peaasjalikult suunatud energeetikasektori ja telekommunikatsioonide ettevõttetele. Lisaks toimub sel suvel suur üleeuroopaline küberõppus, mille fookus on sel korral tervishoiuasutustel ning sellest võtavad samuti eestlased osa.

Riiklikud küberõppused on suunatud küberturvalisuse seaduse kohuslastele ehk täpsemalt elutähtsa teenuse osutajatele, kuid riik on õppustele kutsunud teisigi ettevõtteid. Nimekiri õppustel osalenud ettevõtetest jääb vaid riigi teada.

Riiklikel õppustel osalevad ka ettevõtted, mil ei ole selleks kohustust

Riigi infosüsteemi amet (RIA) korraldab sel aastal viis päeva kestva praktilise küberturbe õppuse, mis on suunatud energeetikasektorile. Õppuse eesmärk on tõsta sihtgrupi küberturbe teadlikkust ja oskusi ning seeläbi vähendada energeetikasektori haavatavust küberrünnakute eest ja suurendada sektori toimepidevust.

RIA kriitilise informatsiooni infrastruktuuri kaitse osakonna juhataja Ragnar Õun peab oluliseks, et riik suhtleb elutähtsate teenuste osutajatega, et analüüsida konkreetse sektori küberohtusid ja leida neile lahendusi.

“On selge, et näiteks energeetika- ja tervishoiusektoris on erinevad ohud ja ka sarnastele ohtudele on erinevates sektorites erinevad lahendused,” lisas ta.

Praegu planeeritav õppus ei tähenda Õuna kinnitusel kuidagi, et küberturvalisuse tase energeetikasektoris oleks kriitilisem kui teistes sektorites ning RIAle teadaolevalt said energeetikasektori ettevõtted eelmisel aastal toimunud intsidentide lahendamisega eeskujulikult hakkama.

Viimatine energeetikasektorile keskenduv õppus viidi läbi eelmise aasta jaanuaris ning toona oli tegu Eesti ja Soome ühisõppusega. Lisaks toimus eelmise aasta mais RIA ja kaitseliidu ning kaitseväe ühisõppis Kübertorm, mille stsenaariumi järgi tuli lahendada hädaolukord, mille põhjustas elektrialajaamast leitud seade, mis tekitas energeetika ettevõtete süsteemidesse ohtlikud tagauksed ja anomaaliad. Sel aastal keskendub Kübertorm telekommunikatsiooniettevõtetele.

“Õppustel osalevad ettevõtted peavad olema küberturvalisuse seaduse kohuslased. Suur osa ettevõtteid teavad õppustest, sest suhtleme nendega tihedalt kriitilise intrastruktuuri kaitsmise teemadel. Kuid on ka neid ettevõtteid, keda RIA ise kutsub õppustele osalema. Õppustel osalevate ettevõtete nimekiri ei ole avalik,” ütles Õun.

Lisaks riiklikele õppustele toimub sel aastal järjekordne üleeuroopaline õppus Cyber Europe, mille korraldamist juhib Euroopa küberturbeamet, mida juhib mullu suvest saadik Juhan Lepassaar. Sel korral on Cyber Europe’i fookuses tervishoiuasutused.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.