Uudis

Rõõm asendus murega: kelle aktsiaid osta?

Viis soovitust!

Turgudel on segased ajad ning raske on aru saada, kas aktsiate hinnad liiguvad üles või alla.FOTO: Shutterstock

Koronaaviiruse mõjul lahvatanud majanduskriis on börsidele mõjunud laastavalt. Ebakindlates ja ebamäärastes oludes ei julge ka väikeinvestorid enam soovitusi jagada. Isegi tehnoloogiasektoris.

Näiteks USA tehnoloogiaindeks Nasdaq on kõigest kuuga kukkunud ligi viiendiku võrra. Suuremates tehnoloogiafirmadest on Facebook kaotanud neljandiku, Apple viiendiku, aga samas Amazon kõigest kümnendiku oma väärtusest.

Tõsi, kukkumised oleks ilmselt sügavamad, kui USA poleks välja tulnud oma läbi aegade suurima kahe triljoni (1 triljon=1000 miljardit) dollari suuruse abipaketiga, misjärel tegid turud läbi kergendusralli.

Aktsiate hinnatõus on olnud lausa nii võimas, et pööranud mõnedel hinnangutel kõigest kolme päevaga karu- ehk langeva turu taas pulli- ehk tõusvaks turuks tagasi. Dow Jonesi tööstuskeskmine kukkus üle 20 protsendi 12. veebruari tipust 11. märtsiks, mida loetaksegi sisenemiseks karuturule.

Samas on Dow Jones oma põhjast 23. märsil omakorda tõusnud üle 20 protsendi, mis osade analüütikute hinnangul märgib tagasipöördumist pulliturule. Tõsi, teiste hinnangul peaks pulliturule jõudmiseks indeks tõusma tagasi tippu.

Investoritel vähe soovitusi

Aeg on sedavõrd segane, et DigiPROga suhelnud väikeinvestoritel polnud hullumeelsetel aegadel enamasti oma mõtete jagamiseks mahti. Vähemalt kolm investorit tõid sama ettekäände.

Vaid Jaak Roosaare andis konkreetse soovituse. “Erakordne aeg. Mina julgeks USA-st osta hetkel ainult Berkshire Hathawayd,” sõnas Eestis tuntud väikeinvestor vihjates, et usub endiselt Warren Buffetti strateegiasse. Eestis on Roosaare lemmik ehitusfirma Nordecon.

Warren BuffetFOTO: Kent Sievers/shutterstock.com

Buffet, keda paljud peavad läbi aegade parimaks investoriks, on tuntud selle poolest, et jääb kõige kiuste truuks oma investeerimisstrateegiale. Samuti peab ta langevat turgu mitte probleemiks, vaid võimaluseks ehk ostukohaks teda huvitavas firmas.

Ole tähelepanelik

Tehnoloogiasektorisse investeerimisel tasub olla tähelepanelik. Ilmekas on näide sellest nädalast, kui USAs peatati kauplemine firmaga Zoom Technologies (ZOOM) kauplemisega kuni 8. aprillini, kuna ettevõtte aktsia väärtus kasvas kiiresti, sest seda aeti segamini videokõnesid pakkuva ettevõttega Zoom Video Communications (ZM). N-ö vale-Zoomi aktsia väärtus on Bloombergi andmetel lausa kolmekordistunud, samal ajal kui videokõnesid pakkuva Zoomi väärtus kasvas ligi kolmandiku võrra.

Soovitusena saab siiski öelda, et kogu turgu domineerivad endiselt tehnoloogiaaktsiad. Investoritele mõeldud analüüside ja soovituste põhjal saab välja tuua viis firmat, mida tasub jägida. E-kabandushiiglased Amazon (AMZN) ja Alibaba (BABA), koolitustarkvara tootev GSX Techedu (GSX), kodukino pakkuv Netflix (NFLX) ja arutiosi tootev Advanced Micro Devices (AMD).

“Täna tasuks osta videokonverentside, kaugtöö, e-kaubanduse ja toiduvedude firmade aktsiaid. Neid saadab tõeline buum, mis säilib ka pärast kriisi,” ütles DigiProle iduettevõtja Allan Martinson.

“Hetkel on cash is king olukord. Ehk siis peaks hoidma 6-12 kuu jagu elamisraha kontol,” soovitas Roosaare enne investeerimist.

Loe ka artiklit: “Viis ettevõtet, mis kriisist võitjana väljuvad”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.