Samsung Galaxy S20 Ultra kaameratest: kui hea see tegelikult on?

Samsung tõi äsja välja selle aasta esimesed tippmudelit, kus kõige kõrgemal astmel seisab S20 Ultra mudel. Ilma kahtluseta on selle suurimaks varanduseks uued kaamerad. Läheme süvitsi ja vaatame, millised need on ja mida nendega teha saab?

Kaamerad

Kokku on S20 Ultra tagumisel küljel kolm kaamerat – põhikaamera, millel 108 megapikslit ja mis suudab teha lainurk võtet, 12 megapiksline ülilainurk kaamera ning 48 megapiksline telefoto ehk suumkaamera. Sügavusandmeid aitavad mõõta kaks TOF sensorit.

Need võimaldavad kaameral luua paremat bokeh efekti ja tausta korrektsemalt hägustada.

Põhikaamera juures kasutab Samsung Nonacell nimelist tehnoloogiat, mis suudab üheksa pikslit korraga üheks siduda. See omakorda tähendab, et pildile mahub rohkem infot ning lõpptulemus on detailirohkem ning teravam.

Lõplik foto on seega endiselt 12 megapiksline, kuid tänu 108 Mpx kaamera pikslite hulgale püüab kaamera sensor oluliselt rohkem valgust, mis aitabki kaasa parema lõpptulemuse saavutamiseks. Mida rohkem valgust, seda paremini suudab kaamera ka hämaraid ja pimedaid olusid jäädvustada.

Teine Ultra kaamera suurimaid eeliseid on 100-kordne suum. Samsung on sellel aastal muutnud kaamera ehitust ning kasutab periskoop kaamerat, mis seda võimaldab. See on ka põhjuseks, miks tagumiselt poolelt leiab silmatorkavalt kerest välja ulatuva kaameramuhu.

Suumimise võtab enda peale 48 megapiksline telefotokaamera. See kasutab kombineeritud suumi, kus kuni 4-kordne suurendamine toimub optiliselt. 4-10kordset suurendamist nimetab Samsung ise hübriidseks, kuna see kasutab nii optilist kui ka digitaalset suumi ning sealt edasi kuni 100 kordse suumini on tegu digitaalse variandiga.

S20 Ultra suum: ülevalt vasakult alates 1-kordne, 10-kordne, 30-kordne ja 100-kordne suum

Ka esimene kaamera on läbinud värskenduse ning sinna on Samsung Ultrale paigaldanud 40 megapikslise pildistaja, millel on olemas ka autofookuse võimekus.

Kaamera rakendus

Rakendus on tuttav eelmistelt Samsungi mudelitelt ning pakub suurel hulgal seadistamise võimalusi. Pildi all oleva režiimi valiku ribalt leiab kõigest neli erinevat valikut, et seda ala võimalikult puhtana hoida.

Väga palju valikuid on peidetud “veel” menüü alla. Paljud sealsed valikud võiksid samamoodi olla olemas peavaates kaamera pildi alla, kust neile oleks palju lihtsam ligi pääseda.

Paremalt vasakule: avavaade, suumi valik, “veel” kategooria valikud

Ülemiselt realt leiab erinevaid funktsioone, teiste seas ka resolutsiooni valikud. Siin tasub märkida, et vaikimisi on kaamera seadistatud 3:4 valikule, kuid mitte maksimaalsele 108 MP resolutsioonile. Selle kasutamiseks on tarvis see ise sisse lülitada.

Menüüst, mis asub paremal üleval nurgas, leiab erinevaid pildistamist hõlbustavaid valikuid. Näiteks saab aktiveerida võtte soovitused. Sellisel juhul kuvatakse kasutajale ekraani keskel täppi, mille fookusesse saamisel on suurem tõenäosus parem pilt saada.

Samuti saab menüüst aktiveerida automaatfookuse jälitamise, mis peaks hõlbustama piltide tegemisel õige koha teravustamist. Siiski on paljud selle valiku kasutamisel kurtnud hoopis kehvemat fokusseerimist, seega tasuks igaks juhuks probleemide tekkimisel antud valiku sisse- ja väljalülitamist katsetada.

Üks mugav lisa on pildi lõikamine, ilma et selle esialgne kvaliteet halveneks. Ehk kui foto on tehtud, tekib pildil sisse suumides ülevale vasakusse nurka eraldi ikoon, mis laseb tehtud pildist salvestada sisse suumitud versiooni. Kõike seda ilma resolutsiooni kaotamata.

Juba tehtud pilti saab sisse suumida ning pildi paremal üleval nurgas oleva valiku abil välja lõigatud osa salvestada

Pildikvaliteet

Kuigi tegu on 108 Mpx kaameraga, ei saa öelda, et see on konkurentidest mäekõrguselt üle. Lõppude lõpuks on ikkagi tegu 12 Mpx resolutsioonise pildiga täpselt nagu teistel. Vahe on ainult selles, et Ultra piltidel on veidi enam detaile, mida märkab vaid lähivaatlusel.

Siiski – S20 Ultra kaamera teeb väga häid pilte. Paljuski on see tänu sellele, et kasutajale on antud väga suur valik režiime ja funktsioone, mille abil täiuslik foto teha. Aga ka ilma suurt vaeva nägemata saab jäädvustada fotosid, mida ka albumisse või Instagrami kõlbab panna.

On ka mõned miinused, mida välja tuua. Fokusseerimisega on kaameratel aeg-ajalt probleeme ning korraliku ja fookuses pildi saamiseks tuleb teinekord mitu võtet teha. Samuti ei saa fokusseerimist kasutada ülilainurk kaamera puhul, mis mõnede kasutajade jaoks on pettumus.

Näide kehvast fokusseerimisest, kus nägu on jäänud uduseks

Kiita saab aga see eest öörežiimi, mis teeb oma tööd eeskujulikult. Müra võrreldes tavarežiimiga on kordades vähem ning muidu tumedad või mustad alad piltidel on kenasti valgustatud ja nähtavate detailidega.

Video

Esmakordselt võimaldab Samsungi telefon filmida 8K resolutsioonis (7680×4320 pikslit) ja seda 24 kaadriga sekundis (fps). Kõrge resolutsioon on tore lisa, aga tõenäoliselt on neid väljundeid, mille kaudu uhket pilti kuvada, veel vähe. Lisaks tasub meeles pidada, et sellise resolutsiooni puhul on video maht ülimalt suur – 1 minuti jagu filmi võtab telefoni mälust enda alla keskmiselt 600 MB ruumi.

Kõik kaamerad suudavad lisaks filmida ka 4K videot 30 kaadrit sekundis, põhikaameraga saab sama resolutsiooni korral tõsta kaadrisageduse ka 60-le.

Samsung pakub Ultral ka erinevaid lisafunktsioone. Videode salvestamiseks saab kasutada Super Steady režiimi, kus pildi liikumine on eriti sujuv. Kaamera liikumine on sellisel juhul tõesti sujuvam, kuid see toimib kuni 4K režiimini, 8K resolutsiooni puhul seda valida ei saa.

Ultra kaameraga saab nüüd kasutada ka eraldi režiimi, mida Samsung nimetab üksikvõtteks. Paljudele kindlasti kasulik omadus, sest see teeb 10 sekundilise jäädvustuse ning valib sellel ajal filmitu baasil välja parimad kaadrid nii fotojäädvustuse kui ka videona.

S20 Ultra kaamera pildi näidis

Kokkuvõte

Samsung on Ultra kaamerate puhul kõvasti vaeva näinud, et juba niigi heale kaamerale uusi ja huvitavaid lisafunktsioone juurde pakkuda.

Pildikvaliteet on väga hea, kui välja arvata autofookusega seotud väikesed tagasilöögid. Viimase osas on aga Samsung juba kasutajaid kuulda võtnud ning õige pea peaks selle jaoks ka tarkvarauuendus välja tulema.

Kelle jaoks pildistamine ja filmimine on telefoni puhul esmatähtis, ei pea S20 Ultras pettuma. Küll aga võib selle otsuse tegemist raskendada seadme hind, mis sarnaselt telefoni enda võimekusele on samamoodi tippklassist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.