Selgus Algorütmi teine saatejuht: Sergei Anikin Pipedrive’ist

Neljapäeval, 7. novembril alustab Eestis uus podcast nimega Algorütm. Kolm oma valdkonnas tuntud ja hinnatud tegijat tulevad igal nädalal kokku, kutsuvad külalisi ja räägivad jutte arendajalt arendajale.

Esimene Algorütmi saatejuht, kelle nime saime avalikustada, oli Nortali Head of Engineering ehk arenduse valdkonnajuht Priit Liivak.

Täna on aeg tuua avalikkuse ette teine saatejuht.

Kes sa oled?

Sergei Anikin, müügi-CRM firma Pipedrive CTO ehk tehnoloogiajuht.

Mis saade on Algorütm?

See on eestikeelne saade tarkvaraarendajatele. Me positsioneerime seda kui saadet kogenud arendajatele, aga ma arvan, et see läheb korda ka vähemkogenud arendajatele.

Miks sa hakkasid seda saadet tegema?

Hea arendaja peab olema väga laia silmaringiga. Tarkvaraarendus on oluliselt laiem valdkond kui ainult tehnoloogilised lahendused. Hea arendaja peab aru saama tööprotsessidest, ärivaldkonnast, mille jaoks ta lahendusi loob, inimeste suhetest ja psühholoogiast.

Hea arendaja võtab enda peale vastutuse kasutaja heaolu eest. Ma tahaks seda mõtet meie kuulajateni viia, et meil oleks kõige paremad arendajad maailmas.

Mis on olnud su kõige raskem või huvitavam töö?

Mul on neid olnud päris mitu. Skype’i tehnoloogia kasutamise võimaldamine Facebooki videochatis oli huvitav nii tehnoloogiliste lahenduste, ootuste haldamise kui ka inimeste juhtimise osas.

Välja võiks tuua ka Skype’i kliendi arendamise Windows 8le ehk platvormile, mis oli tol hetkel alles tegemisel ning Eestis ega mujal maailmas polnud arendajaid, kes seda tundnuks, välja arvatud need, kes ise seda tol hetkel tegid.

Isiksuse ja arendajana kasvasin ma kõige rohkem aga läbi projekti, mille osaks ma sain Hansapangas. Nimelt oli Hansapangal üks tütarettevõtte Lätis ning projekti eesmärgiks oli vahetada selle Läti panga infosüsteem Eesti süsteemi vastu.

Keeruliseks tegi selle projekti asjaolu, et põhikoormusega osales ainult kolm arendajat ning meile anti aega kuus kuud. Eesmärk sai saavutatud ning kogu minu edasist kajääri mõjutas see äärmiselt positiivselt.

Kunas sa esimese rea koodi kirjutasid?

Ma ei mäleta enda vanust, olin siis 10-11 aastat vanaa. Isa kinkis mulle lasteraamatu arvutitest, mis õpetas programmeerimise kõige lihtsamaid aluseid.

Mul polnud juurdepääsu arvutitele ning oma esimesed koodiread kirjutasin vihikusse. Mõne aja pärast tuli meile külla isa sõber, kes tegeles programmeerimisega, ning ma andsin talle oma koodi üle vaadata.

Arvutile juurdepääsu sain umbes aasta pärast, kui isa pani selle vene ajakirjas Radio olevate juhendite järgi juppidest kokku. Minu esimeseks ülesandeks oli operatsioonisüsteemi baitidena sisse toksimine, mis oli samuti ajakirjas väljatrükitud, umbes 20 lehte koodi, mille peale läks mul terve talvine koolivaheaeg, kaks nädalat.

Alles pärast operatsioonisüsteemi tööle saamist sain oma koodiread vihikust arvutisse sisse kanda ning arvuti käima panna. Rõõmu oli palju.

Aga kunas sa viimati rea koodi kirjutasid?

Enda lõbustamiseks kirjutan mõned read regulaarselt, viimased tööga seotud koodiread jäävad mulle alatiseks meelde, nagu ka esimesed.

See juhtus Pipedrive’is, kui üritasin ühe meie alamsüsteemi ebavajalikest andmetest ära puhastada ning eksisin array indeksi algusega (erinevates keeltes algavad array indeksid kas nullist või ühest).

Kuna ma üritasin tekstist välja lõigata üsna pikka numbrit ning hiljem seda numbrit andmebaasist otsida, siis ei suutnud ma oma viga testides avastada. Selle tulemusena hävis meil päris palju kliendiandmeid.

Sellest konkreetsest alamsüsteemist polnud ka tagavarakoopiat, sest enamik andmetest oli võimalik teistest süsteemidest välja arvutada, paraku aga mitte kõike.

Kui sa ei töötaks IT-s, siis mida muud sa praegu teeksid?

Läksin tegelikult majandust õppima, sealt oleks ilmselt sattunud kuhugi ärikorralduse ja raamatupidamise vahele.

Väljaspool tööaega huvitavad mind hetkel psühholoogia, inimsuhted, fitness ning lihtne ja funktsionaalne toiduvalmistamine.

Kui mõtlen teise hariduse omandamisele, siis praegu tuleb millegipärast kõigepealt meelde sotsioloogia. Ma tunnen siirast rõõmu teiste inimeste õnnestumiste üle. Samas ei ole mul piisavalt kannatust, et süvitsi detailidesse minna, vaid olen generalist, kellele on vaja globaalseid väljakutseid.

Unistan võimalusest olla oma lastele täiskohaga taksojuht.

Ütle üks nipp või nõuanne, mida peab arendajatega koos töötades arvestama?

Arendaja kuulab sind ainult siis, kui teil on silmside.

Mac või PC?

Mac, sest PC’d ei ole võimalik ilma hiireta kasutada, mis teeb töö tegemise beanbagi peal istudes väga ebamugavaks.

Räägi üks hea tehnoloogianali.

-Isa, millest pilved tehtud on?
-Serveritest, enamasti Linux.

Algorütmi esimene episood ilmub järgmisel neljapäeval, 7. novembril kell 10 hommikul. Sel ajal leiad Algorütmi oma podcastiäpist, Spotifyst või siitsamast Geeniuse lehelt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.