Uudis

Startup Estonia: Eesti idufirmad maadlevad talendipuudusega

Startup Week programmis on 76 tasuta üritust, mis toimuvad kuues Eesti linnas.

Startup Estonia juhi Marika Truu sõnul areneb Eesti idusektor kiiresti ja kaasatakse üha suuremaid summasid, kuid siin kontoreid hoidvad ettevõtted peavad väga tugevalt konkureerima talendi ja tööjõu nimel.

“Meil on ühelt pool väga hea bürokraatiavaba ärikeskkond, mis muudab Eesti atraktiivseks, kuid samas on meil ainult 1,3 miljonit elanikku ja see tähendab, et kõik meie edukad idufirmad, kes siin kontoreid hoiavad, on suures konkurentsis talendi pärast ehk siis keda tööle võtta? See tähendab, et me peame suutma Eestit näidata väljaspoole väga hästi, et talent tahaks siia tulla,” ütles Truu BNS-ile.

“Meie statistika näitab täna, et ligikaudu 20 protsenti Eesti idusektori töötajatest on välismaalased – väga erinevatest kultuuridest ja rahvustest. Enim tuleb uusi inimesi Brasiiliast, Ukrainast, Venemaalt, Türgist ja Indiast. Eesti tundub neile äge koht, kuhu kolida. Abiks on siin startup viisa, mis võimaldab tuua talenti immigratsioonikvoodi väliselt. Sektoris töötab hetkel umbes 5000 inimest,” kommenteeris Truu, lisades, et esimese poole aastaga on Eesti idufirmad kaasanud kokku juba 160 miljonit eurot.

Truu sõnul on tipptaseme spetsialiste ja juhte siiski Eestisse raske meelitada. “Põhjus miks meie idufirmad peava mingis faasis tavaliselt lahkuma, on see, et nad ei suuda siia meelitada näiteks rahvusvahelist C-leveli tippjuhti,” nentis Truu.

“Põhjuseid on siin erinevaid: Kas meil on näiteks pakutavad tugiteenused? Enamasti tahavad need inimesed tulla peredega ja nad vaatavad ringi, kas nad leiavad näiteks hea töökoha ka oma abikaasale või kas nad leiavad head koolid omale lastele, kus haridus on saadaval ka inglise keelsena.”

Truu sõnul on mõeldakse välismaiste tippspetsialistide meelitamisele õnneks nii riiklikul kui linnavalitsuslikul tasandil. “Vaja läheb kohanemisprogramme, aga ka võõrkeelseid perearstiteenuseid, piisavalt koolikohti ja üleüldse kiiret sisseelamist. See on pikaajaline töö ja ei tule kohe kiiresti. Võtmeks on siin koostöö erinevate osapoolte vahel.”

Teiseks väljakutseks kohalikele idufirmadele on Startup Estonia juhi sõnul globaalsete suurkorporatsioonide puudumine. “Kui meie idud tahavad teha koostööd tõeliselt suurte eettevõtetega, siis peavad nad seda väljast otsima. Kõige parem oleks see kui suurkorporatsioonid käiksid teatud regulaarsusega Eestit vaatamas ja siit huvitavaid ideid otsimas või rajaksid siia oma harukontorid,” arvas Truu.

“Suurkorporatsioonid vahel käivad Eestis, näiteks Jaapani omad, kes üritavad kätt pulsil hoida, kuid see kõik peaks toimuma palju süstematiseeritumalt, et ei käiks ainult üksikud, vaid tuldaks pidevalt.”

Suurte ettevõtete ja välistalendi meelitamsieks peab Eestil olema Truu sõnul väga hea maine, mille ehitamise kallal tuleb pidevalt ja pidevalt töötada. Praeguse poliitilise olukorra valguses kommenteeris Startup Estonia juht, et välismaalased peavad tundma ennast Eestis teretulnuna.

“Mis toimub meil siin regionaalsel tasandil, käib kaasas ka mainekujundamisega globaalsel pinnal. Meie poliitilist olukorda jälgitakse välismeedias. Kui digitaalnomaad või välisinvestor vaatab ringi, et kuhu oma järgmine investeering teha, siis loomulikult ta vaatab, kui stabiilne on kohalik olukord ja kui tervitatud on välismaalased.”

Esmaspäeval algas nädala kestev Startup Week Tallinn, mis on korraldajate sõnul üks maailma suurmaid omataolisi üritusi. Festivalist võtab osa üle 4000 iduettevõtja, investori ja huvilise. Startup Week Tallinn toimub 15. novembrini. Sündmuse suurtoetaja ja eestvedaja on Startup Estonia ning festivali aitavad korraldada kümned vabatahtlikud. Kõik Startup Week Tallinn sündmused on külastajatele tasuta.

Startup Week programmis on 76 tasuta üritust, mis toimuvad kuues Eesti linnas. Festivali programmi põhiteemadeks on tuleviku tegijad, roheline generatsioon, kõikvõimas tehnoloogia ja ühtne kogukond.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.