Suri William English, kõige esimese arvutihiire üks loojatest

William Englishi mõju arvutitehnoloogia arengule on olnud tohutu.Fotod: Wikimedia Creative Commons

91-aastaselt lahkus meie seast William English, kes aitas 1968. aastal luua maailma esimese arvutihiire.

Täna on arvutihiired ja nende põhjal loodud puuteplaadid saanud igapäevatehnoloogia tavapäraseks osaks, kuid enne hiirte leiutamist oli arvutite kasutamine tunduvalt vaevarikkam. Käskluste sisestamiseks kasutati näiteks perfokaarte ning mimesuguseid teisi aeglasi ja keerukaid meetodeid.

Uurimisasutuse Stanford International alamüksuses Augmentation Research Centre lõi 1968. aastal William English koos Douglas Engelbartiga maailma esimese arvutihiire.

2021. aasta inimesele näeb see välja eriti veider – tegu oli rohmaka männipuidust plokiga, mille küljes oli üks nupp ja ühendusjuhe. Hiire sees olid potentsiomeetritega ühendatud väikest ratast, mis liikusid siis kui kasutaja hiirt liigutas. Esimene hiir oli algeline, aga see töötas.

Englishi ja Engelbarti loodud arvutihiire prototüüp.Foto: izas/Shutterstock

Kursor, mille uhiuss vastselt leiutatud seade liikuma pani sai nimeks CAT (inglise keeles kass). Seega otsustati kassi paigalt nihutav seade sobilikult ristida hiireks.

Kuigi uuest leiutisest ei saanud üleöö hitti, siis 90ndatel, mis arvutitehnika hakkas massidesse minema, jõudis iga uue arvutikasutaja lauale ka arvutihiir, mis töötas Englishi ja Engelbarti poolt 60ndatel paika pandud põhimõtetel.

William Englishit jäävad meenutama abikaasa Roberta ning kaks poega, Aaron ja John.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.