Taavi Kotka: Riigi servereid kvaliteetselt hoida on kallim kui kantsleri laua all

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
E-residentsuse vaime ise Taavi Kotka.Foto: Kai Kuusisto

Täna keskpäeval läks põlema keskkonnaministeeriumi serveriruum, mistõttu on rivist väljas mitmed teenused, näiteks Maa-ameti kaardirakendus ja keskkonnaministeeriumi enda veebileht.

Eesti endise IT-asekantsleri Taavi Kotka sõnul on selliste juhtumite vältimiseks aga lahendused juba välja töötatud, kuid ministeeriumid ja asutused ei kasuta neid, kuna peavad neid liiga kalliks.

“See on raha küsimus. Tegelikult meil on Riigipilve lahendus olemas, aga see on tsipa kallim kui hoida seda serverit seal kantsleri laua all nii-öelda,” ütles Kotka.

Kotka sõnul olid nad MKM-is tähelepanu juhtinud, et serverite majutamist peab paremaks tegema ja korralikud lahendused on Eestis ka kättesaadavad.

“Me lõime ka omala ajal võimalused, et neid asju hoida ka kvaliteetsemates tingimustes, aga kokkuvõttes iga ministeerium ise otsustab, kus ta enda andmeid hoiab,” rääkis ta.

“See on nende (ministeeriumite) valikute küsimus ja tõenäoliselt hakkavad nad rääkima, et raha ei ole ja nii edasi,” lisas ta.

Kus asus serveriruum?

Keskkonnaministeeriumipõlengust avaldatud piltidest on näha, et lõhutud on esimese korruse aken, mille taga võis serveriruum paikneda. Kas sellisel juhul pole tegemist ka tõsise turvariskiga?

Kotka sõnul näiteks Maaameti puhul otseselt sellega muret pole, kuna tegu on suures osas niigi avalike andmetega.”Siin on pigem see risk, et teenuse toimivus ja kas neil on backup’id olemas.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.