Uudis

Tehisintellekti sümfoonia: kas masinad võtavad varsti muusikutelt töö käest?

Foto: Philipp Lipiarski.

Tehisintellekti (AI) uutest saavutustest ja võimekusest kuuleme pea iga päev. Küll räägitakse AI abistavast rollist parkimiskohtade kättejuhatamisel, näotuvastamisest kuni inimeste töökohtade ära võtmiseni.

Kõige kindlamalt tunnevad end robotite ja tehisintellektiga töö jagamise vallas tõenäoliselt loovad inimesed: kunstnikud, muusikud ja teised artistid. Kuid kauaks?

Täpselt nädala eest esitles Huawei Viinis esimest tehisintellekti poolt loodud sümfooniat, mis pidi Norra virmalised heliks muutma. Kõigepealt filmiti Norras mitme öö vältel kaadrid virmalistest, mida stuudios tehisintellektile ette anda sai. Projektis kasutatud tehisintellekt oli loodud kaheks otstarbeks: nägemine, mis tähendas virmaliste valguse ja liikumise tuvastamist ning analüüsi, ja muusikalise meloodia põhitõed.

Selline lahendus pidi panema kokku nn baassümfoonia, mis seejärel inimesest dirigendi käe all mängitavaks muusikapalaks vormiti.

Kas see kõlas kuidagi teistmoodi kui inimeste poolt koostatud sümfoonia? Minu jaoks mitte – see kõlas nagu mõni filmi jaoks koostatud muusikapala, mis tähendab, et midagi inimkõrvale uut või ebatavalist vähemalt mina teost kuulates ei märganud.

Tegelikult ei olnud Huawei tehtu midagi uut. Muusikat on tehisintellekt juba aastaid kokku pannud ja üsna hiljuti ilmus näiteks esimene AI-koostatud album. Samuti ei olnud Huawei sümfooniat kuulates võimalik saada aru tehisintellekti ja inimesest dirigendi ja helilooja rollist.

Kindlasti oleks põnev kuulata algset versiooni, mille on koostanud ainult tehisintellekt ilma inimese sekkumiseta. Seniks võib sümfooniat ka oma kõrvaga kuulata ja mõelda, kas sedasi võiksid virmalised kõlada?

Ajakirjaniku reisikulud sümfoonia esmaesitlusele kattis Huawei.

Märksõnad:

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses