Tele2 postitus vallandas Facebookis seninägematu vandenõuteooriate laviini

Tele2 sattus suure pahameeletormi alla.Shutterstock

19. märtsil avaldas Tele2 oma Facebooki lehel postituse, kus märgiti ära võrgumahtude suurendamine ja ühes lauses korraks ka 5G Eestisse toomiseks valmistumine. Tundub esmapilgul täitsa kliendisõbralik tegu, aga vastutasuks sai Tele2 oma postituse alla sadu negatiivseid kommentaare.

“Häbi! Uurige enne 5G kohta. See mõjutab ju ka teid ennast! Miks see internet peab kiirem olema? Miks inimeste tervise hinnaga?” küsis üks kommenteerija.

“Paigaldamine ja eriti praegu, koroonavarjus, on inimsusevastane kuritegu,” leidis teine.

“Tapate kõik elava oma täiesti mõttetu 5G-ga. Kusjuures karistamatult?” kirjutas kolmas.

Need pole üksikud või meelega välja nopitud näited. Kokku on postituse all praegu 636 kommentaari, pea kõik nendest 5G vastu. Mõni süüdistab 5G-d tervisehädades, teised jällegi peavad 5G-d massihävitusrelvaks ja kolmandad leiavad, et koroonaviirus on 5G sageduste tekitatud haigus. Päris palju oli ka neid, kes lubasid postituse pärast nüüd Tele2-ga lepingu lõpetada.

Leidus isegi inimesi, kes otsustasid kommenteerides teisi vandalismile õhutada. “Mina näen, et reaalseid tegusi on vaja hakata rakendama, meilt ei küsita midagi… siis tuleb ilma nendelt küsimata need maha võtta,” sõnas üks kommenteerija, kelle postitusele pani omakorda pöidla 72 inimest.

“Kui Tele2 Eesti ei vasta kirjutistele, tuleb ta tähelepanu muudmoodi tõmmata. Näiteks mastide hävitamisega,” kirjutas teine kommenteerija.

Asi läks nii kaugele, et Tele2 oli sunnitud kommenteerijatele vastama, et tegemist on siiski tavapärase tegevusega ja mingit ohtu inimeste tervisele pole. Kuid selleks ajaks oli juba hilja.

Aga postitus ise?

Kommentaare lugedes võiks arvata, et Tele2 toob nüüd homme 5G Eestisse ja hakkab juba maste paigaldama. Tegelikult oli mõte hoopis mujal.

“Suurendame võrgu mahtusid! Interneti kasutusmahud on hüppeliselt kasvanud, mis tähendab ka üha suurenevaid andmemahtusid. Selleks, et saaksime pakkuda veelgi kvaliteetsemat teenust, suurendame oma ülekandevõrgu keskseadmete võrgumahtusid sel aastal kaks ja pool korda,” seisis postituses.

“Ühtlasi valmistume nii uue põlvkonna 5G mobiilsidevõrgu avamiseks,” lõpetas Tele2. Küllap see viimane lause saigi neile saatuslikuks ning inimesed otsustasid 5G jupist kinni võtta.

Firma esindaja sõnul oli antud postituse keskmes ülekandevõrgu mahtude suurendamine, mis on regulaarsete võrguhoolduste tavapärane osa. “See on vajalik, et kasvavate telefonikõnede mahu ja suureneva ning andmesideliikluse juures pakkuda klientidele jätkuvalt kvaliteetset teenust,” sõnas ta.

Mis puudutab 5G-d, siis mobiilsideoperaatorid saavad hakata 5G võrkusid rajama alles siis, kui vastavad sagedused on riigi poolt välja jagatud. “Täna seda tehtud ei ole ja seega ei saa praegu ükski sideoperaator Eestis kommertskasutuses olevaid 5G tugijaamasid rajada,” ütles Tele2 esindaja Geeniusele.

“Mõistame inimeste hirmu, kuid teadlik valeinfo levitamine ja hirmu õhutamine on lubamatu,” sõnas ta.

Firma esindaja sõnul liigub väga palju erinevat informatsiooni ja sellepärast on mitte eksperdina sageli keeruline eristada tõest informatsiooni valest. “Lisaks on erinevad aktiivsed rühmitused enamasti just 5G vastased ja see suurendab veelgi infomüra,” ütles ta.

Kahju pole kannatanud

Politseist öeldi, et konkreetse postituse puhul polnud ilmselt tegemist koordineeritud rünnakuga ning kedagi vastutusele võtma ei pea.

Põhja prefektuuri teabebüroo komissar Pärtel Preinvalts tõdes, et Tele2 postituse all avaldasid arvamust väga paljud inimesed, kellest suur osa olid 5G vastu. “Pole siiski alust arvata, et tegemist on rohkem organiseeritud postitamisega kui seda suurema tähelepanuga teemade puhul tavapäraselt sotsiaalmeedias näha on,” sõnas ta.

“5G levialaga seonduv tõi kaasa ülemaailmse vandenõuteooriate leviku ning väga erinevaid seiskohti,” nentis Preinvalts. “Kõikvõimalikud arvamused käivad aga nüüdisaegse ühiskondliku diskussiooni juurde.”

Tema sõnul vajavad politsei sekkumist eelkõige need juhud, kus nähakse postitustes ohtu kellegi elule, tervisele ja varale või ilmnevad mõne muu süüteo tunnused.

Mis puudutab mastide maha võtmist või klientide kaotamist, siis reaalset kahju Tel2 praegu kannatanud pole ja ükski klient pole firmale teadaolevalt 5G murede pärast lepingut lõpetanud.

Teadlane: 5G on ohutu

Mis värk siis selle 5G-ga on? On see tõepoolest tervisele ohtlik nagu sajad kommenteerijad väidavad?

Siin artiklis oleme eksperdi abiga teemat pikemat lahanud, kuid toome välja mõned nopped.

5G on oma olemuselt täpselt samasugune raadiokiirgus nagu iga teisegi saatja oma ning kui see tõesti mõjuks inimestele halvasti, siis sama halvasti peaks mõjuma ka näiteks WiFi, mis on olnud juba ammu väga lähedal inimeste ümber, rääkis Geeniusele toona Tallinna Tehnikaülikooli Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi direktor Laur Lemendik.

Lemendik rääkis ka, et kui võtta näiteks 700 megahertsi sagedus, mida 5G teatud piirkondades ka võib kasutama hakata, siis kuidas saab öelda, et see 700 megahertsi on tervisele kahjulikum kui näiteks praegu laialdaselt mobiilivõrkudes kasutatav 800 megahertsi.

“Eestis on olemas elanikkonna tervise andmed. Kui meenutada, siis 700 ja 800 megahertsi on vanad televisioonisaatjate sagedused,” rääkis ta. “Kui me vaatame linnasilueti pilte 1970ndatest või isegi varasemast ajast, siis näeme me linnade keskel suuri telesaatjate maste, kus olid väga suurte võimsustega ringdiagrammiga raadiosaatjad.”

Seega on need sagedused meil Lemendiku sõnul juba vähemalt 50 aastat kasutuses olnud ning puudub info, et need oleks elanikkonnale kuidagi tervistkahjustavalt mõjunud.

Ta lisas, et kes ei soovi 5G-ga kokku puutuda, võiks neid seadmeid lihtsalt mitte kasutada.

“Tugijaamas on kasutusel antennisüsteemid, mis ei jaga kiirgust territooriumile lihtsalt laiali, vaid püüavad seda suunata ainult nendele, kel seda vaja,” rääkis teadlane.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.