Uudis

Terviseamet hakkas informeerima inimesi, kelle andmed sattusid küberründajate kätte

Terviseamet logo maja fassaadil.Foto: Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Terviseameti (TA) nimel on tänase jooksul e-kirja saanud need eestlased, kelle andmed langesid hiljuti avalikustatud küberrünnaku ohvriks. Kirjas on toodud välja, et rünadajate kätte sattusid kirja saaja andmed, mis ta edastas ametile telefonivestluse käigus öeldu ning ka see, kui keegi teine pidas teda lähikontaktseks.

Rünnaku käigus said ründajad kätte 9158 eestlase isikuandmed, mida hoiustati krüpteerimata kujul. Enne kirjade saatmist kontrolliti andmed üle ning saajate hulgast jäeti välja need, keda meie seas enam ei ole.

Terviseamet ei maksnud LimeSurvey kasutamise eest

Kui näiliselt läks kiri välja TA nimel, siis tehniliselt on selle edastanud tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK). TA hoiustas andmeid LimeSurvey nimelises teenuses.

Kuigi LimeSurvey näol on tegu tasulise teenusega, siis TEHIKu  kommunikatsioonijuhi Karilin Engelbrechti kinnitusel ei toonud LimeSurvey kasutamine neile rahalisi kohustusi. 

“Täna läksid välja teavitused 9063 isiku kohta. Algsest nimekirjast on eemaldatud 95 inimest, kes on meie seast lahkunud,” lisas Engelbrecht.

Kevadel teatas LimeSurvey, et koroonaviiruse pandeemist lähtuvalt pakuvad oma lahendust haiglatele, mittetulundusühingutele ja valitsustele tasuta kasutada. 

Saadetud kiri täismahus:

Eesti riigi vastu on toime pandud küberrünnak. Selle käigus oli mõjutatud ka Terviseameti poolt koroonaviiruse vastu võitlemisel kogutud teave, mis saadi viirusega kokku puutunud isikutega vestlemisel.

Rünnaku tagajärjel on see teave sattunud kurjategijate kätte. Andmete hulka kuulus ka Teie poolt Terviseametile telefonivestluse käigus öeldu (teie enda või teie lapse/hoolealuse kohta) või Teie kui lähikontaktse kohta Terviseametile avaldatud info. Rünnaku osas viiakse läbi kriminaalmenetlust.

Hetkel ei ole teada, mis põhjustel on rünnak toime pandud ning kas ja kuidas plaanitakse saadud infot kasutada. Kui ründajad peaksid Teiega ühendust võtma, teavitage sellest viivitamatult politseid. Ärge vastake ega andke tundmatule isikule juhtumiga seoses täiendavat teavet. Kurjategijate juurdepääs teabele takistati vähem kui 8 tunni jooksul teate saamisest. Kõik andmed on säilinud ja rünnatud keskkonnast koheselt eemaldatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.