Uudis

TTJA ei ole päri konkurentsiameti pakutud 5G lahendusega

Telia avab täna 5G-võrgu, aga mitte päris veel õigel kujul.Foto: Scanpix

Nii-öelda 5G sageduslubade oksjon on takerdunud kohtuvaidluse taha ning seetõttu ei ole lähiajal lootust, et Eestis mõni 5G võrk avataks. Lahendusena pakkus konkurentsiamet (KA) eelmisel nädalal välja, et 5G sagedusload tuleks oksjonile panna väiksemate plokkidena.

Ameti väljapakutuga ei ole päri tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve amet (TTJA), mille hinnangul on selliste 5G võrkude arendamine keerukas ja ressursimahukas protsess ning ei ole kooskõlas praeguse oksjoni eesmärgiga.

5G plokkideks jagades ei saa ära kasutada selle kõiki eeliseid

Kuigi KA tõi välja, et plokkideks jagamise lahendus elavdab konkurentsi mitte ainult kolme suure mobiilsideoperaatori vahel, vaid annab võimaluse uudse ärimudeliga tegijatele Eestis 5G võrgu arendamiseks ei saaks TTJA sõnul siis operaatorid ära kasutada kõiki 5G eeliseid.

“5G üheks fundamentaalseks tehnoloogiliseks hüppeks on andmeside kiiruste oluline kasv koos ajalise hilistuse vähenemisega, mis nagu eelnevalt mainitud on olulises sõltuvuses kasutatava sagedusressursi laiusest (lai sagedusala = suured kiirused, kitsas sagedusala = madalad kiirused). Jagades sagedusala väikesteks tükkideks annaks see rohkem litsentse, kuid samas võib viia olukorrani kus operaatorid ei saa kasutada uue tehnoloogia kõiki eeliseid,” toob TTJA välja.

TTJA hinnangul on plokkideks jagatud 5G võrkude arendamine keerukas ja ressursimahukas protsess ja konkursi eesmärk ei ole väikeste või lokaalsete võrkude baasil teenuse osutamise võimaldamine.

“Selleks on hetkel töös sagedusala leidmine rakendusele, mida tuntakse privateLTE nime all. See võimaldab luua väikeseid LTE tehnoloogial baseeruvaid andmesidevõrke vastavalt erinevatele innovaatilistele ideedele, luues sellega teatud määral konkurentsi ka „traditsioonilisele“ sideturule. Ja ei saa unustada, et on olemas ka vabasagedusalad, kus ka praegu osutatakse edukalt väiksemaid andmemahtusid vajavaid IoT ja M2M teenuseid,”.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.