Uskumatud letialused nutipaketid: kuidas maksta ametlikust hinnast mitu korda vähem?

Tuhanded eestimaalased kasutavad nutipakette, mille kuutasu on ametlikust hinnast oluliselt väiksem.Shutterstock

Milleks maksta telefonipaketi eest täishinda, kui saab läbi ajada ka mitu korda soodsamalt? Kaardistasime sideoperaatorite sooduspakkumiste maailma ja vaatame, kuidas neid endale välja kaubelda.

Oma viimases nutipakettide hinnavõrdluses palusime lugejate abi, et teada saada, kui palju eestimaalased kõnede ja mobiilse interneti eest tegelikult maksavad. Lugejate tagasisidest selgus, et kohati on pakkumised ametliku hinnakirjaga võrreldes ikka väga odavad.

Üks Elisa klient kasutab näiteks piiramatu andmemahuga nutipaketti, mille eest maksab ta 15 eurot kuus. Elisa hinnakirja järgi on selle paketi kuutasu 39 eurot. “Sain pakkumise, kui tahtsin Tele2 hinna pärast üle minna,” kirjeldas klient.

Teine kirjutaja kasutab Tele2 teenuseid. Paketis 35 GB andmemahtu ja kuumaks 9 eurot. Ametlikult on hetkel Tele2-l lähim pakkumine 18 GB mahuga pakett, mille tavahind on 16 eurot.

Järgmine Tele2 klient on saanud veel parema diili: 9,9 euro eest saab ta piiramatult mobiilset internetti kasutada. Tavahind oleks 21,9 eurot.

Ka Telia klientide seast leidub ohtralt hinnakirjas mittekajastuvate pakettide kasutajaid. “Saan 15 GB andmemahtu ja maksan selle eest 9 eurot kuus,” rääkis üks. 20 GB eest peaks maksma hinnakirja järgi üle kahe korra rohkem.

Teine klient maksab sama paketi eest 8 euri. “Säärase paketi jaoks pidin üheks päevaks Tele2 kolima,” kirjeldas ta.

Vana ja odav

Sooduspakkumiste kõrval on ka neid, kes on jäänud vanade pakettide peale, mille hind on praegustest odavam ja keda operaator veel üle viinud pole.

Näiteks kirjutas üks Elisa klient, kuidas valis endale kunagi 3G ajal Elisas soodsa paketi, mis maksis toona 7-8 eurot. Hinda tõsteti viimati pärast 4G-le üle minekut, hetkel on kuutasu 11,5 eurot.

Küll on aga vanadest aegadest paketti jäänud ka kiirusepiirang, mida tänapäeva nutipakettides enam pole. “Aga podcastide kuulamist ja uudiste lugemist ei häiri ning vajadusel saab ka hotspot tehtud,” räägib ta.

Samuti on mõned pakkumised ajaliselt piiratud, näiteks rääkis teine Elisa teenuste kasutaja, et tema maksab 15 GB interneti eest vaid 7 eurot kuus, kuid kaheaastane sooduspakkumine hakkab peagi lõppema. “Eks tuleb võimelda operaatorite vahel, et jälle head hinda saada,” nentis ta.

Operaatorid: meie ei tee letialuseid pakkumisi

Klientide kirjeldustest jääb mulje, et hea pakkumise saamiseks tuleb teise konkurendi juurde kolida või oodata ise sooduspakkumist, mis võib tulla personaalselt või kampaania käigus kõigile. Kolmas võimalus on jääda vana ja soodsama nutipaketi peale. Viimase jaoks on ka veidi õnne vaja, sest vahel kolitakse kliendid sunniviisiliselt uue paketi peale üle.

Aga mida ütlevad operaatorid ise? Kuidas peaks klient endale parema hinna välja kauplema?

Sideoperaatorid sõnapaari “letialune pakett” eriti mainida ei taha. “Elisa sooduspakkumised on alati personaalsed ja neid tehes lähtume klientide reaalsetest soovidest ning vajadustest,” kommenteeris Elisa meediasuhete spetsialist Taavi Teder.

Et sooduspakkumisi automaatselt saada, tuleb Tederi sõnul kliendil Elisa iseteeninduses anda reklaaminõusolek, et Elisa poolsete pakkumiste tegemine oleks lubatud. Teine variant on kontakteeruda otse klienditeenindusega.

Telia erakliendiüksuse juhi kt Kristjan Viilmann ütles konkreetselt, et nemad letialuseid pakkumisi ei tee. “On vaid klientide vajadustest lähtuvad personaalsed pakkumised. Kindlasti mängivad sääraste pakkumiste puhul rolli kliendi profiil ning tema enda ja tema pere vajadused erinevate mobiilsideteenuste järele,” ütles ta.

Samuti pole Viilmanni sõnul alati kõige tähtsam hind, vaid ka teenuse kvaliteet. “Hind on ainult üks aspekt teenuse osutamisel ning elu näitab, et kliendid hindavad teenuste kasutamise puhul tihti oluliselt kõrgemalt teenuse kvaliteeti ja saadaolevaid lisateenuseid, klienditeeninduse kättesaadavust ja teenindamise taset,” sõnas ta.

Viilmann tõi välja Telia pakkumisi, mis on kõigile saadaval: Diili odavamad nutipaketid ja Mobiilse Elu pakett, mida saab mitme kasutaja vahel jagada.

Kõiki koheldakse võrdselt

Tele2 turundusdirektori Ines Estrini sõnul on Tele2 eesmärk olla oma hindadega võimalikult läbipaistev. “Me ei paku täna oma klientidele letialuseid hindu – kohtleme kõiki kliente võrdselt ja pakume neile pakette samadel tingimustel,” ütles ta.

Estrini sõnul tehakse aga jooksvalt erinevaid sooduskampaaniaid, mille raames on võimalik saada mingile kindlale paketile kindlaks ajaks soodsamat pakkumist.

Ta lisas, et letialuste hindadega kauplemine ei saa olla osa tänasest turust. “Tahame tõmmata tähelepanu probleemidele tänasel telekomiturul. Olukorrale, kus parimaid hindu pakutakse vaid siis, kui ähvardatakse teenusepakkuja juurest lahkuda,” sõnas ta.

Küll aga tõi Estrin välja, et Tele2-l on n-ö vanast ajast ehk enne seda, kui lõpetati müügikõnede tegemine ja võeti kasutusele uus hinnastamismudel, kliente, kellel on kasutusel vanad paketid. “Aga tänaseks on nad vähemuses ja enamus kasutab kehtivaid pakette,” ütles ta.

Ka Viilmanni sõnul jääb alati Eestisse kümneid tuhandeid inimesi, kes kasutavad vanemaid ja aktiivses müügis mitte olevaid pakette. “Kiirelt areneval mobiilside turul muutuvad mobiilipaketid iga mõne aasta tagant, kuna tehnoloogia areneb pidevalt edasi,” põhjendas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.