Hea nipp

773 miljonit kontot lekkisid: kontrolli siit, kas sinu oma ka

passwordw.jpg

Rubriiki toetab

Tuntud turvauurija Troy Hunt avaldas, et temani on jõudnud andmebaas 773 miljoni lekkinud e-posti aadressi ja 21 miljoni unikaalse lekkinud parooliga. Mõjutatud kontode omanikud peaks hakkama vahetama paroole.

12 000 failist koosnev andmekogu, kus on kokku 87 GB jagu informatsiooni, on pärit enam kui 2000 lahtimuugitud andmebaasist ning andmed on ka erinevatesse kategooritasse jagatud, mis võib teoorias nende andmete ärakasutamise lihtsamaks muuta. Andmebaasist leiab ka varem lekkinud paroole, mida on samade e-posti aadressidega kasutatud.

Seda, kas ka sinu andmed lekkisid, saad kontrollida siin. Sisestades oma e-posti aadressi lehele, kuvatakse infot selle kohta, kas ja kust on andmed lekkinud. Kui lekkekohaks on “Collection #1”, siis on see seotud jutuksoleva andmelekkega.

Kui andmed on lekkinud, tasuks muuta parooli kõikidel lehtedel, kus seda e-posti aadressi kasutatakse. Oluline on kasutada erinevaid paroole.

Konkreetse andmelekkega pole avalikuks saanud tundlikke andmeid, näiteks aadresse või krediitkaardiandmeid.

Kuidas paroolidega õigesti talitada?

Kui sinu andmed on lekkinud, tuleb paroole muuta. Kuidas seda aga õigesti teha?

Ära kasuta samu paroole

Ühte ja sama parooli ei tohiks erinevatel lehtedel või teenustes kasutada. Kui sa tead, et sa ei suuda kümneid paroole meeles pidada, siis muuda parooli kõikjal kasvõi natukene: lisa mõni täht või sümbol, et seda eristada.

Kui mõnelt lehelt kasutajaandmed koos paroolidega lekivad, siis saad olla kindel, et pahalaste kätte jõudnud parooli abil ei saa nad sisse kõikidesse sinu kontodesse.

Hea parool on keeruline

Selleks, et nutikad arvutisüsteemid ei saaks mõne minutiga sinu parooli ära arvata, on mõttekas kasutada keerulisi paroole. Kindlasti ei tohiks kasutada lihtsaid sõnu, mõnetähelisi paroole või hästituntud salasõnu nagu “parool” või “1234”.

Selleks, et saada tõeliselt turvaline parool, tasuks sinna lisada sümboleid, tähti ja numbreid. Mida suvalisemad need on, seda parem. Siiski on oluline, et suudaksid neid meeles pidada.

Kui parool on liiga keeruline ja see meeles ei püsi, siis kirjutatakse see harilikult kuskile üles. See on aga äärmisel ebaturvaline.

Meilikontod on kõige olulisemad

Kõige tugevamalt peaksid turvama oma meilikontosid. Meilikontod on need, mille abil saab teiste lehtede paroole taastada, seega kui selle teenuse parool on nõrk, võivad pahalased saada võtme kõikide sinu teiste kontode jaoks.

Kasuta pikki ning turvalisi parooli ning kui meilikontosid on mitu, kasuta kindlalt erinevaid paroole. Samuti on mõttekas sisse lülitada kaheastmeline autentimine, et tagada veelgi parem kaitse.

Pidev paroolide vahetamine

Osad eksperdid väidavad, et paroole tuleks vahetada iga kolme kuu tagant. Sõltuvalt inimesest võib see olla sobiv. Tihti aga ei suudeta uusi paroole meeles hoida, seega kui iga kolme kuu tagant parooli vahetada, kirjutatakse need pahatihti kuskile üles.

Seega peaks iga kasutaja ise teadma, kas ta suudab uut parooli meeles pidada. Kui see on tehtav, siis tasuks seda kindlasti võimalikult tihti teha. Kui aga ei, siis tasuks seda siiski teha vähemalt iga poole aasta tagant.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.