Rain Rannu istub kohvikutes, ulmeline kiiver peas ja teeb mitut tööd korraga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tauno Pääslane

Rahvusvahelist mobiilimaksete teenust pakkuva Fortumo asutaja Rain Rannu jaoks on tehnoloogia areng mänginud elus väga suurt rolli. Tema elu üks kõige enam mõjutanud sündmus oli see, kui 1990. aastal ilmus isa töö juurde personaalarvuti.

Esialgu läbi arvutimängude mängimise ja hiljem läbi mängude tegemise jõudis ta tehnoloogia ja idufirmade valdkonnani.

Kes: Rain Rannu, ettevõtja, Fortumo asutaja

Asukoht: Tallinn, Tartu, San Francisco

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Mobiilsus

Arvuti: MacBook Pro 15-tolline, 2016. See on piisavalt sobiv ja mugav, et saab tööasju teha, samas piisavalt võimas ka hobide, näiteks filmitegemine, jaoks

Telefon: iPhone 6S

Kuidas teist sai ettevõtja?

2000. aastal õppisin ülikoolis avalikku haldust ja riigiteadusi ja olin oma esimesel riigiasutuse praktikal. Seal ma sain aru, et see ei ole kindlasti see, mida ma oma ülejäänud elu teha tahan.

Mind huvitavad asjad, kus minu üksikisiku mõju on võimalikult suur minu enda saatusele ja soovin teha pigem asju, mida ei eksisteeriks või ei oleks olemas, kui mina neid ei teeks. Ettevõtlus on olnud selleks kõige parem vorm. 17 aastat hiljem ma ei kahetse seda valikut.

Millised tehnoloogilisi seadmeid või tarkvara praegu kindlasti töös kasutate?

Arvuti ja telefoniga teen 80 protsenti tööst. Üks uus huvitav seade, mida ma järjest rohkem olen kasutama hakanud, on Microsofti HoloLens segareaalsuse prillid. Tööalaselt on selle kõige käegakatsutavam väärtus, et tekib juurde üks või rohkem täiendavat ekraani, mis on igal pool kaasas.

Kui sa teed näiteks kohvikus või kontoris tööd, siis saab palju mugavamalt kas mõnda õppevideot, koolitust või mõnda muud huvitavat audiovisuaalset sisu tarbida samal ajal, kui sa teed arvutiga tööd.

Mis peab kindlasti olema ühes klassikalises töökohas?

Kohvi.

Kui palju kirju päevas saate ning kuidas neis korda peate?

Kirju tuleb sadades, aga olen väga rahul sellega, et tehisintellekt ehk AI hakkab tasapisi minu eest kirjade sorteerimist ära tegema. Näiteks Google Inbox, mis saab aru, et on teatud kirjad, mis peavad kohale jõudma kohe aga enamus kirju, mis võivad vabalt oodata järgmise päevani või kauem. See toimib tehisintellekti loogikal, mis üritab analüüsida minu meilitarbimisharjumusi, õpib minu käitumisest ja siis vastavalt seadistab, millised kirjad on tähtsamad ja millised mitte.

Kas eelistate Apple’i või Microsofti ja Google (Android) tooteid?

Hakkasin iPhone’i-kasutajaks kaks nädalat pärast seda kui see välja tuli 2007. aastal ja Androidi-kasutajaks enne, kui ta muutus populaarseks 2010. aastal. Mulle meeldivad firmad, kes midagi julgelt uuendavad ja teevad midagi teistmoodi.

Viimase aasta jooksul ei ole iPhone’il ja Androidil enam suurt vahet. Nad on üksteise koopiad, kus erinevused on kosmeetilised. Kõige huvitavam toode minu jaoks hetkel on Microsofti HoloLens, mis on oma ajast ees ja vihjab tulevikule, kus just prillid on järgmine platvorm pärast mobiili, mille peal me oma igapäevaseid rakendusi tarbima hakkame. Apple, Facebook, Google kõik töötavad oma prillide kallal.

Millised äpid teie telefonis on teie jaoks kõige olulisemad? Miks?

Messenger, Apple Music, Spotify , podcastiäpp,  Evernote, et igal hetkel kui mingi mõte tuleb, saab selle kiiresti talletada. Amazon Kindle kindlasti, ja siis spetsiifilisemad rakendused pangateenusteks ja transpordi tellimiseks nagu TaxifyUberGoogle Maps. Kalender, Foursquare , SwarmRunkeeper.

Kui palju te vabal ajal tehnoloogiat kasutate?

Alati, kui ma reisin, siis on mul lisaks kindlasti kaasas Canoni peegelkaamera ning DJI Phantom kaameradroon , et iga olukorra saaks õigelt kauguselt ja kõrguselt jäädvustada.

Mida te arvutimängudest arvate? Kas on mõni lemmik ja miks?

Arvutite ja tehnoloogiani jõudsingi läbi arvutimängude nagu Wolfenstein 3DDoomQuake 1990ndate alguses. Viimasel aastal olen mänginud kõige rohkem Pokémon Go mängu selle pärast, et seda saan mängida koos 8-aastase pojaga nii, et ta pakub mõlemale midagi.

Viimane väga äge mängukogemus on minu jaoks HoloLensi peal töötav Fragments , mis on segareaalsuse mäng, kus mängutegelased sätivad end sujuvalt elama ennast minu enda tuppa, saades aru, kus mul on toolid, lauad ja muud esemed.

Kas tunnete vahel, et olete nutisõltuv? Mida siis teete?

Nutisõltuvuse vastu aitab alati meeldiv vestlus toredate inimestega või mõni põnev projekt, mille kallal töötada. Kui neid hetkel ei ole, siis võib ju samahästi ka telefonis istuda.

Kust jookseb teie jaoks piir puhkuse ja töö vahel?

Ettevõtjana on seda väga raske tõmmata. Väga harva tulevad kõige paremad mõtted kontoris. Enamasti tulevad nad vabas keskkonnas ja füüsilise pingutuse ajal, kas joostes, mägedes matkates või rattaga sõites.

Enamik uudiseid ja raamatuid on ühel või teisel moel kättesaadavad veebist. Milliseid kanaleid ja vahendeid
selleks kasutate?

Paberil eelistan lugeda ajakirju ja raamatuid, kus on tugev roll piltidel ja visuaalsel poolel. Näiteks  National Geographicut ning foto-ja filmiraamatuid. Kõike muud loen mobiilist, sest paberil on raske vastu saada sellele, kui kõik maailma raamatud on korraga sinu taskus sinuga kaasas.

Kas paberil ka midagi tänapäeval loete või kirja panete?

Kui teen sketše, siis neid on parem paberile kirja panna. Aga pean tunnistama, et järjest vähem.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud?

Üks motiveeriv nõuanne, mida ma pidevalt kasutan on see, et tee iga päev ühte asja, mida sa ei julge. See laiendab mugavustsooni.

Kellele esitaksite needsamad küsimused? Miks?

Tehnoloogiainimeste vastused kipuvad suures plaanis olema sarnased. Huvitav oleks küsida näiteks kunstnikelt või filmiinimestelt.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.