Turvatehnika

Hoiatus: populaarsest videoäpist Zoom leiti hulk kriitilisi turvaauke

Zoom.Shutterstock

Rubriiki toetab

Zoom on karantiiniaajal ülipopulaarseks saanud videoäpp ja seda kasutavad nüüd videokonverentsideks miljonid kasutajad üle maailma. Suurenenud tähelepanu all on aga programmist leitud hulk turvaauke ja privaatsusmuresid, millest mõni võtab seest veidi kõhedaks küll.

Näiteks avastas Washington Post, et tuhanded salvestatud Zoomi videod on internetist täiesti vabalt leitavad, kuigi kasutajatel pole sellest õrna aimugi.

Probleem on nimelt Zoomi süsteemis, mis annab salvestatud failile nime. Kuna Zoom paneb kõikidele videotele automaatselt sama nime, siis on üles laetud faile ka lihtne leida.

Niiviisi leiti üles tuhandeid üles laetud videoid, nende seas privaatsed kõned psühholoogiga, tööalased konverentsid ja erakõned.

Sama mure on ka käimasolevate kõnede nimedega. Zoom genereerib videokõne tegemisel lingi, mille kaudu teised liituda saavad, kuid kübersulid on leidnud viisi, kuidas neid linke ära arvata.

Niimoodi on populaarseks saanud ka zoombombing: inimesed liituvad suvaliste videokõnedega ja hakkavad seal lolluseid tegema.

Lisaks ka privaatsusmured Zoomi enda tegemistega. Näiteks Motherboard avastas, et Zoom müüb kasutajate andmeid Facebookile isegi siis, kui konkreetsel inimesel pole Facebooki kasutajat.

Zoom vabandas ja muutis selle peale oma privaatsuspoliitikat, kuid näiteks California osariigis on firma osas juba kohtuteele mindud.

Eksperdid hoiatavad

Asi on läinud juba nii kaugele, et Zoomis tegutsevate küberpättide eest on hoiatanud FBI, öeldes, et mõistlik mõte oleks kasutada ainult salasõnaga kaitstud kõnesid.

Turvaeksperdid ei hoia ennast tagasi ka Zoomi enda tegemiste suhtes, mõni on näiteks öelnud, et programmi näol on tegemist pahavaraga. Zoomi keelati ära ka New Yorki koolides.

Aga mida ise Zoom vastuseks teeb? Firma lubas, et keskendub järgmised 90 päeva ainult privaatsus- ja turvamurede lahendamisele ning jätab muud asjad kõrvale.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.