Uudis

Briti parlamentäärid näevad Huaweil selget seost Hiina kommunistliku valitsusega

Huawei logo.Foto: Shutterstock

Suurbritannia parlamendi uurimises leidsid parlamendi liikmed selgeid seoseid Huawei ja Hiina kommunistliku partei aparaadi vahel. Parlamentääride sõnul on Huawei ja partei vahel märgata salajast kokkumängu.

Uuringu tulemusest johtuvalt leiavad parlamendi liikmed, et Huawei seadmetele ja tarkvarale seatud keeld, mis rakendub alates 2027. aastast, peab tõstma varasemaks.

Huawei leiab, et raport ei ole tõsiseltvõetav, kuna see tugineb arvamustele, mitte faktidele.

Raport tugineb akadeemikutele, küberekspertidele ja telekomitööstusele

BBC teatel tugineb Briti parlamendi alamkoja kaitsekomisjoni raport teiste seas akadeemikutelt, küberekspertidelt ja telekomitööstuse insaideritelt saadud ütlustele. Nende seas olla ka inimesi, kes on pikalt Huawei suunal kriitilised olnud.

Huawei esindajad ei andnud raporti tarbeks ütlusi, kuid on käinud parlamendis andmas ütluse teise uurimise asjus. Raportis on viidatud riskikapitalistile, kelle sõnul on Hiina valitsus viimasel kolmel aastal rahastanud Huaweid pea 75 miljardi dollariga, mis on tema sõnul võimaldanud firmal riistvara müüa naeruväärselt odavalt.

Kuvatõmmis raportist, kus väidetakse, et Huawei puhul on fundamentaalselt vale väita, et tegu on eraettevõttega.Foto: Kuvatõmmis

Komisjon leidis, et kuigi Huawei on korduvalt väitnud, et neil ei ole Hiina kommunistliku parteiga seoseid, on just vastupidine tõene. Just riigilt saadud toetused on komisjoni liikmete sõnul üks märk seosest. 

Raporti koostanud parlamentäärid soovitavad praegu 2027. aastale määratud Huawei keelu tõsta kaks aastat varasemaks ehk 2025. aasta peale. Septembri lõpus tegi majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) teatavaks, et Eestis saab Huawei hundipassi 2024. aastal.

Raportiga, kus on Huaweid mainitud 458 ning Hiinat 101 korral, on võimalik tutvuda siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.