E-valimiste töörühma liige avalikustas omavoliliselt koosolekute videosalvestisi

Kuvatõmmis Heldur-Valdek Seederi poolt interneeti postitatud e-valimiste töörühma koosoleku videosalvestusest.Foto: Kuvatõmmis

E-valimiste töörühma liige Heldur-Valdek Seeder avalikustas omavoliliselt isiklikus blogis töörühma koosolekute videosalvestisi. Üheltki töörühma liikmelt Seeder selleks luba ei küsinud. Töörühma liikmed ja ministeerium taunivad Seederi käitumist.

Koosolekutel viibijate palvel on Seeder valmis videoid monteerima selliselt, et näod ei oleks tuvastatavad ja heli asendama piiksudega.

Seederi käitumine on otseses vastuolus endise ministri sooviga, kes tahtis kogu koosolekute sisu ametkondlikuks kasutamiseks kuulutada.

Seeder ei öelnud ministrile, et ei pea praegust süsteemi turvaliseks

Eelmise nädala kolmapäeval avalikustas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) e-valimiste töörühm lõppraporti. Kaks päeva hiljem postitas töörühma üks liikmetest Heldur-Valdek Seeder oma blogisse kokkuvõtte töörühma tööst.

Seederi postitust rikastasid pildid, videod ning dokumendid, mis andsid töörühmas toimunust läbipaistva ülevaate. Postitatud videotest nähtub, et 11. novembril toimunud koosolekul soovis minister Kaimar Karu teada, kas keegi töörühma liikmetest usub, et praegune e-valimiste süsteem ei ole turvaline.

Märt Põder oli ainus, kes ütles, et tema ei pea praegust süsteemi turvaliseks. Seeder, kes on e-valimiste osas korduvalt kriitiline olnud, ei võtnud antud küsimuses koosolekul sõna ehk võib järeldada, et tal ei ole praeguse süsteemi turvalisuse osas etteheiteid.

Ministeerium soovis, et Seeder eemaldaks videod

Veel eelmise nädala reedel oli töörühma juht ja riigi küberturvalisuse poliitika juht Raul Rikk veendunud, et ministeerium edastab Seederile konkreetse noodi, et ta eemaldaks internetist koosolekutest tehtud videosalvestused ning muu materjali.

Kuvatõmmis Seederi avalikustatud e-valimiste töörühma dokumendist.Foto: Kuvatõmmis

Rikki kinnitusel ei olnud Seeder ei ministeeriumilt ega temalt endalt isiklikult küsinud luba materjalide avalikustamiseks.

Selle nädala alguseks selgus, et ministeeriumil ei ole seaduslikku alust Seederilt materjali eemaldamist nõuda. Sellest hoolimata on MKM avalike suhete nõuniku Laura Laasteri kinnitusel seisukohal, et Seederist oleks olnud viisakas ka teisi töörühma liikmeid koosolekute salvestamisest ja salvestiste jagamisest informeerida.

Seeder on valmis nägusid udustama

Geeniusele antud kommentaaris ütles Seeder, et kui keegi videol leiab, et midagi on valesti või ta on jäänud sobimatult, siis kindlasti arutavad nad vastavad märkused läbi.

“Ma võib-olla Hispaania residendina ei mõista küsimuste tausta, kui need on kohalikust spetsiifikast tulenevad. Reeglina on võimalik ka mõni nägu videol hägustada või mõne sõna asemele panna “piip”, et ebameeldivat kohta ära katta ja puudub vajadus videot maha võtta,” ütles ta.

Tema sõnul oli videode avalikustamise eesmärk võimalikult õigesti seisukohti kajastada. “Seega igasugu paremaks muutmise või ebatäpsuste kõrvaldamise ettepanekud on teretulnud,”.

Seeder osales mitmel koosolekul videosilla vahendusel, kuid mitme koosoleku vältel oli ta kimpus tehniliste probleemidega. Ühismeediasse tehtud postitustes käis Seeder välja teooria, et MKM “susserdab” midagi, mis päädib sellega, et tal ei õnnestu koosolekutel videosilla vahendusel osaleda.

Rikk ja Laaster lükkavad kategooriliselt ümber igasugused teooriad ja kahtlustused sellest, et MKM tegi midagi selle jaoks, et Seeder ei saaks koosolekutel osaleda. Seeder polnud ainus, kes võttis koosolekutest videosilla vahendusel osa, kuid ta oli ainus, kel esines tehnilisi probleeme.

Minister siiski soovis töörühma sisu salastada

Geenius suhtles mitme töörühma liikmega, kes sarnaselt ministeeriumile taunivad Seederi teguviisi, kuid samas ei ole neil otseselt midagi selle vastu, et koosolekutest on videosalvestisi avalikustatud.

Geenius kirjutas 8. oktoobril, et väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo soovis töörühma sisu salastada, kuid kuna sellele oli suurem enamus liikmetest vastu ei läinud ministri soov läbi.

Artikkel ajendas ministrit vastulauset kirjutama, milles ta väitis, et ministeerium ei ole kunagi soovinud töörühmas arutatut salastada.

Geenius tugines toona töörühma liikmetelt saadud informatsioonile. Nüüd, töörühma kooskäimise järgselt, kinnitas seda samuti töörühma liikmeks olnud Liia Hänni.

“Mis puudutab töörühma protokollide ja muude materjalide avalikustamist, siis minister Kingo tegi esimesel koosolekul ettepaneku lugeda need materjalid ametkondlikuks kasutamiseks, millega enamus töörühma liikmeid ei nõustunud,” kirjutas Hänni kirjalikus kommentaaris Geeniuse ajakirjanikule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.