Uudis

Eestlasi öösiti arvutikõlaritest kummitav raadio sai nime: tegu on hoopis kodumaise jaamaga

Kõlarid.Reuters/Scanpix

Kirjutasin mõned päevad tagasi sellest, kuidas mu kõlaritel oli kombeks üles võtta Vene raadio signaale ja mind õhtuti venekeelse jutuga lõbustada. Jant kestis aastaid, kuna ei aidanud kõlarite volüümi maha keeramine, arvuti välja lülitamine ega kõlarite liigutamine. Sama murega oli internetiavarustes sõna võtnud ka teised eestlased.

Loo peale kirjutas aga mulle Tarmo, kelle hobiks on kaugete ringhäälingujaamade püüdmine.

Mind ja teisi kummitanud raadiojaama näol võib Tarmo sõnul tegemist olla Eesti ainsa kesklainelaineraadiojaamaga, venekeelse raadioga Raadio Eli.

“Kesklainel kasutatakse sealjuures amplituudmodulatsiooni, st kandevsignaali amplituud muutub vastavalt edastatavale signaalile ja kõlar võis vabalt selle signaali “rütmis” kaasa võnkuda,” selgitas Tarmo.

Raadio Eli saadab sagedusel 1035 kHz ning selle saatja asub Luunja vallas Tartumaal Pajukurmu külas. TTJA sagedusloa järgi on saatja maksimaalne kiirgusvõimsus 200 kW. Raadio on eetris olnud aastast 2001, seega klapib ka ajaraamistik.

Kas selle signaal võib ka Põhja-Eestisse levida, kus mina oma kõlaritega viibisin? “Arvestades saatevõimsust, pole üldse välistatud,” vastas Tarmo. “Eriti öösel, kui levi on parem.”

Tarmo selgitas, et kesklainel on veel selline omadus, et kui päeval on ionosfääri D-kihi mõjul ainult kohalik levi, siis pimedal ajal see kiht kaob ning võib kuulda ka kaugemaid jaamu.

“Näiteks 540 kHz peal kõmab kõvasti Ungari kahemegavatine saatja. Nõrgalt on pimedal ajal aga siin Eestis kuulda olnud kesklainesaatjaid isegi Djiboutist, Saudi Araabiast, Iraanist ja Lõuna-Koreast,” rääkis mees.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.