Uudis

Idufirmade ja Tallinki mõju majandusele on üllatavalt sarnane

1000 idutiimi = 1 Tallink

FOTO: Tallink

Eesti idufirmad ja Lääneme suurim laevafirma Tallink on numbritelt üllatavalt sarnased. Mõlema panus Eesti majandusse on sisuliselt samas suurusjärgus.

Viimasest Kuku raadio saates “Restart” rääkis iduettevõtja ja -investor Sten Tamkivi, et Eestis on umbes 1000 idufirma tiimi, kus töötab ühtekokku 6000 töötajat ning sektori panus Eesti majandusse on suurusjärgus kuni kolm protsenti SKPst.

Kui vaadata Tallinkit, siis on numbrid üsna sarnased. Grupis töötas enne kriisi üle 7000 töötaja ning ettevõtte panis Eesti majandusse hinnatakse samuti suurusjärgus 2-3 protsenti SKPst.

Tõsi, kahe vahel on ka üks põhimõtteline erinevus. Nimelt, kui Tallinki kasv on pigem kinni jäänud, siis idusektor kasvas tempos kuni 30% aastas. See on ka põhjus, miks Tamkivi sõnul peaks sektorit toetada.

“Sisuliselt oleme trajektrooril, kus idusektor võiks aastaks 2030 olla kümme protsenti majandusest. Ja nüüd on nagu küsimus selles, et kui koroonaviiruse mõjul üleöö see sektor ära kaob. Kas meie jaoks on see okei? Kas me tahame Eestis, kus aastatsk 2030 ei oleks meil mitte 10 protsenti eksportiv idusektor, vaid üks protsent jätkuvalt,” rääkis Tamkivi.

Loe ka

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.