Idufirmas sellest ei räägita: tuleb pankrotilaine

Idufirmade kohale kogunevad pilved.FOTO: Shutterstock

Eest idufirmad on olnud uskumatult edukad, kuid samas pole nad sisuliselt üle elanud ka ühtegi päris kriisi, kirjutab arvamusloos DigiPRO vastutav toimetaja Harry Tuul.

Kogu startup maailm sai hoo sisse pärast eelmist majanduskriisi aastatel 2008-2009. Paljud suured ja tuntud startupid said alguse kas sellel ajal või pärast seda.

Näiteks Spotify alustas 2008, Netflix voogedastus ja Uber 2010. Ka Eesti kolm enim raha tõstnud startupi said kõik alguse eelmise kümnendi esimeses pooles. TransferWise loodi 2011, Bolt 2013 ja Starship Tehnologies 2014.

Kogu sektorit on toetanud mitte ainult valmidus ja vajadus uute tehnoloogiate järele, vaid ka nii USA Föderaalreservi kui ka Euroopa Keskpanga ohjeldamatu rahatrükk. Maailm sisuliselt ujutati rahaga üle ning nii langes ka investeerimislatt sisuliselt maa alla, kui parafraseerida LHV panga loojat Rain Lõhmust.

Raha jätkus kõigile

“Inimesed on ära unustanud, et kunagi oli rahal hind ja intress oli tõsine asi. Sellel on halvad tagajärjed. Intressimäär oli justkui latt, mõõdupuu – projektid, mis annavad kõrgema tootluse kui intressimäär, tehakse ära, mis annavad madalama, visatakse nurka. Praegu on see latt aga maa all, igaüks astub sellest üle ja isegi ei märka seda,” rääkis Lõhmus Kuku raadio saates “Majandusruum” mullu suvel.

Muidugi ei tähenda see seda, et kõik raha kaasanud ettevõtted ei väärinud seda. Vastupidi, palju häid projekte leidis rahastuse, aga nende kõrval ka palju nõrku. Saabuva majanduskriisiga jõub kätte aeg, kui ka idufirmade turul eraldatakse terad sõkaldest.

Suurpuhastust idufirmade maastikul ennustas ka ettevõtja ja investor Sten Tamkivi DigiPROle antud intervjuus. Tõsi, palju pehmemas sõnastuses. Näiteks ennustas ta, et paljud “pikendame või proovime veel” ettevõtted langevad mängust välja.

“Need, kellel on tugevad numbrid või kes praegusest kriisist pigem võidavad, näiteks aitavad kaugtööd teha, siis ilmselt on võimalik raha tõsta. Aga kui sul on firma, mis juba kuus kuud tagasi tekitas kahtlust, kas läheb käima või ei, siis keskpärased või natuke horisontaali tiksuvaid firmasid on palju raskem rahastada,” rääkis Tamkivi.

Kriis saab läbi

Tõsi on seegi, et kätte jõudnud kriisi eripära on, et pihta ei saa mitte ainult nõrgad ettevõtted, vaid ka tugevad. Kuid neilgi pole suurkriisi juhtimise kogemust. Paljudel tuleb oma tegevus kokku tõmmata või sootuks lõpetada.

Probleemi võimendab, et liiga paljud iduettevõtjad on harjunud rääkima edulugusid, kuid jäävad hätta probleemide kommunikeerimisel. Seepärast on aeg selles ausalt ja avatult rääkida. Seda enam, et kunagi saab see kriis läbi ja algab uus majandustsükkel.

“Tähtis on mõista, et varsti on kriis läbi ja peab taas töötajate eest võitlema, aga siis on inimestel meeles, kuidas nendega käituti. Kui valesti käituda, näiteks kiirelt ja hoolimatult koondada, siis sellega võib ettevõtja lasta iseendale jalga, sest kriisi taandudes on jälle vaja võidelda hea tööjõu pärast,” rääkis DigiPROle Netcorpi tegevjuht Paavo Pauklin.

Ilmekas näide sellest saabus eelmise nädalal lõpus. Esimene suur koondamislaine ühes Eesti edukamaks peetud idufirmas Starshipis tõi kaasa töötajate šoki, masenduse ja pahameelelaine. Paljudes nüüdseks endistest töötajates tunde, te neid ei väärtustata ja nendega käituti inetult.

Viimane aeg on sellest õppida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.