Koolidele Huawei taristut vahendanud sihtasutus: täna pole seadmed koolidele ohtlikud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Huawei peakontor Varssavis.Foto: Jaap Arriens/Scanpix

Ehkki riigi infosüsteemi amet (RIA) ei soovita riigivõrkudes enam Huaweid kasutada, on Eestis omapärane olukord, kus riigikoolides justnimelt Huawei seadmetega toimetatakse. Millist turvaohtu see endas kujutab?

Huawei ja hariduse infotehnoloogia sihtasutuse vaheline koostöö algas 2017. aastal, mil Hiina suurkorporatsioon võitis AS Dateliga kahasse riigihanke, mille raames varustati 154 Eesti kooli Huawei ruuterite ja tulemüüridega.

Möödunud aasta detsembris võttis RIA olulise seisukoha teatades, et nad ei soovita riigivõrkudes enam Huawei seadmeid kasutada. Sarnast soovitust ei ole RIA edastanud hariduse infotehnoloogia sihtasutusele (HITSA), kuid HITSA digitaristu programmijuht Jüri Saare sõnul on nad vajadusel proaktiivsed.

Mitmete riikide julgeolekuasutuste sõnul tuleb Huawei seadmete osas olla valvas kuna Hiina kommunistlikul valitsusel on teoreetiline võimalus Huawei seadmete abil jälgida välisriikides toimuvat.

Huawei tuli, on ja jääb

2017. aasta juulis teatas HITSA lepingu sõlmimisest Huawei ja AS Dateliga, mille raames soetati koolide tarbeks Huawei ruutereid ja tulemüüre. Koolide digitaristu kaasajastamise projekt jätkub selgi aastal ning kuigi Huawei ümber keerlevad praegu tumedad pilved ei saa riigihangete seadusest tulenevalt HITSA üht konkreetset tootjat riigihankelt kõrvale lükata.

“Jälgime olukorda ja hoiame ennast erinevate arengutega kursis. Kuni rohkem fakte ei ole, ei saa üldised süüdistused ükskõik millise seadmete tootja suunas olla määravaks otsuste või valikute tegemisel,” ütles Saare.

Huawei seadmete toimimise osas Saare sõnul HITSA-l negatiivseid kogemusi ei ole. Kõik seni ilmnenud probleemid on eelkõige olnud seotud konkreetsete koolide eripäraga ja asjaoluga, et koole on palju ja nende kohtvõrgud on väga erinevad.

“Saime RIAlt konkreetse vastuse”

Saare väitel pöördus HITSA iseseisvalt RIA poole pärides Huawei seadmete turvalisuse üle, kuid senise suhtluse käigus ei ole selgunud ühtegi põhjust, miks peaks kõnealuse tootja seadmete kasutamist üldhariduskoolides piirama.

“Saime RIAst konkreetse vastuse, mille kohaselt täna ei näe RIA põhjust lugeda Huawei seadmeid ohuks küberturvalisusele üldhariduskoolides. Samuti saab HITSA lähtuda teadmisest, et RIA-le teadaolevalt ei esine Huawei seadmetes paikamata turvaauke ning tehnilise külje pealt vaadates ei jää need alla oma konkurentidele. RIA on lubanud meid võimalike edasiste arengutega kursis hoida,” sõnas Saare.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.